Zhrnutie lekcie o príprave detí z detských domovov na život v rodine. Téma: Môj domov

„Zhrnutie otvorenej hodiny „RODINA. RODINNÉ HODNOTY A TRADÍCIE" Pripravila: Sociálna učiteľka Konina Lyudmila..."

Regionálna štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia stredného stupňa

odborné vzdelanie "Tomská polytechnická vysoká škola"

(OGBOU SPO "TPT")

Otvoriť zhrnutie lekcie

"RODINA. RODINNÉ HODNOTY A TRADÍCIE“

Pripravené:

Sociálny učiteľ

Konina Ľudmila Petrovna

Cieľ: Vytvárať pozitívny obraz rodiny, pestovať morálny postoj k rodinným hodnotám a tradíciám.

Úlohy:

1. Rozšírte vedomosti mladých ľudí o rodine.

2. Rozvíjajte predstavu o rodinných väzbách, prepojeniach medzi generáciami

3. Presvedčiť žiakov o potrebe prevziať zodpovednosť za rodinu, prejaviť starostlivý a pozorný postoj k rodine a priateľom.

Vybavenie: diapozitív, brožúry o rodine, hudba na pozadí, výzdoba podujatia (farebné balóny, ilustrácie, fotografie rodiny, výroky o rodine a rodinných tradíciách)

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Úvod. Prezentácia témy a účelu lekcie.

Téma: Rodina. Rodinné hodnoty a tradície.

Cieľ: formovať pozitívny obraz rodiny, pestovať morálny postoj k rodinným hodnotám a tradíciám.

2. Hlavná časť.



Študent číta báseň:

Kedy sa objavilo slovo „rodina“?

Kedysi o ňom zem nepočula,

Ale Adam povedal Eve pred svadbou:

„Teraz vám položím sedem otázok:

Kto mi porodí deti, moja bohyňa?

A Eva ticho odpovedala: "Ja som."

Kto ich vychová, moja kráľovná?

A Eva ticho odpovedala: "Ja som."

Kto pripraví jedlo, radosť moja?

A Eva stále odpovedala: "Ja som."

Kto mi ušije šaty, vyperie mi šaty, pohladí ma, ozdobí môj domov?

"Ja, ja," povedala Eva potichu, "ja, ja... Povedala známych sedem "ja."

Takto sa na zemi objavila rodina!

Pojem „rodina“ je dosť mnohostranný, jeho jasná vedecká definícia je ťažká, ale hlavnou črtou rodiny v akomkoľvek zmysle je prítomnosť príbuzenských vzťahov. Rodinný, občiansky, bytový zákonník a iné legislatívne akty Ruskej federácie interpretujú okruh osôb, ktoré tvoria rodinu, odlišne.

Definícia pojmu „rodina“ závisí od kontextu, v ktorom sa pojem „rodina“ používa.

Navrhujem, aby ste sa oboznámili s definíciou tohto pojmu:

Snímka č. 2 * „Rodina je spoločnosť v miniatúre, od integrity ktorej závisí bezpečnosť celej veľkej ľudskej spoločnosti.“ (F. Adler, psychológ) *„Rodina je malá skupina založená na manželstve alebo príbuzenskom vzťahu, ktorej členov spája spoločný život, vzájomná pomoc, morálna a právna zodpovednosť“ (Anthony Giddens, anglický sociológ) *„A rodina je malá spoločenská skupina založená na láske, manželstve a príbuzenstve; spája spoločný život a hospodárenie v domácnosti, právne a morálne vzťahy, narodenie a výchova detí“

(Sociologický slovník. Charčev A.R. Manželstvo a rodina v ZSSR. M. Mysl, 1979) Funkcie rodiny: reprodukčné, ekonomické, sociálne postavenie, výchovné, psychoterapeutické, duchovné a voľnočasové.

Stručné informácie o rodine: Vedci sa domnievajú, že rodina vznikla asi pred tromi tisíckami rokov. Ruské slovo „rodina“ je slovanského a indoeurópskeho pôvodu (Seima) - zo slova Zem, t.j. pochádza z významu územného spoločenstva. V starej ruštine a staroslovienskom jazyku slovo „rodina“ znamenalo rodinu vo všeobecnosti (všetci členovia klanu žijúci spolu).

Napríklad vo Francúzsku pojem „rodina zahŕňal skupinu ľudí zamknutých v noci jedným zámkom“ a štatistiky ruského zemstva definovali rodinu podľa počtu jedákov na základe skutočnosti, že podľa roľníkov pojem „rodina zahŕňa okruh ľudí, ktorí neustále jedia pri jednom stole alebo jedia z toho istého hrnca“.

Pred 2. svetovou vojnou v Rusku dominovala patriarchálna rodina (hlavou domu je muž, všetci ho poslúchajú). V povojnových rokoch začala dominovať rodina zameraná na dieťa, v ktorej išlo predovšetkým o blaho detí a zachovanie manželstva pre deti. Približne od 60. rokov 20. storočia vznikala manželská rodina, v ktorej prevládali rovnocenné vzťahy a manželská stabilita, t.j. dochádzalo k prechodu od manželstva z rozumu k manželstvu z lásky. To je, samozrejme, obrovský výdobytok ľudstva, ale takéto manželstvo je najmenej stabilné, prudko sa zvýšil počet rozvodov (nepodobnosť postáv), t.j. koniec 20. storočia a začiatok 21. storočia priniesol zmeny v rodinnom živote mnohých Rusov.

snímka č. 3 Hra: „Asociácie“. Odporúča sa hrať asociačné hry. Stačí si vypočuť úlohu a pokúsiť sa pomenovať prvé obrázky s ňou spojené, ktoré vám napadnú. Snímka č. 4 ak je rodina budova, tak ona... ak je rodina farba, tak ona... ak je rodina hudba, tak ona... ak je rodina geometrický útvar, tak ona. .. ak je rodina názov filmu, tak to... ak je rodina nálada, tak to... Diskusia o odpovediach a dôvodoch takýchto asociácií.

Snímka č. 5 „Rodinná hra“. Spomedzi prítomných študentov sa vyberú 3 rodiny. Dostávajú určitú rodinnú situáciu, ktorú treba analyzovať a skúmať z rôznych uhlov pohľadu.

Úplná rodina. Mama, otec, dieťa. Dieťa má dôverný vzťah s oboma rodičmi. Mama pracuje v dobre platenej práci a celej rodine zabezpečuje slušnú životnú úroveň. Otec je kreatívny človek, píše poéziu a občas dostane malú výplatu. Keďže má veľa voľného času, stará sa o domáce práce a dieťa. Aký problém môže nastať v tejto rodine?

Neúplná rodina. Matka a dieťa - školák. Otec pravidelne platí výživné na dieťa, často chodí na služobné cesty, blahoželá mu k narodeninám, ale nezúčastňuje sa na jeho výchove. Matka je prijatá do nemocnice a dieťa nemá s kým nechať. Aké riešenie problému sa podľa vás dá nájsť? Ktorá pozícia je vám bližšia?

Kompletná rodina (matka, otec, dieťa), ktorá býva s rodičmi manžela (pracujúci) v 5-izbovom byte, kde je dostatok miesta pre každého. Vzťah je úctivý, neutrálny a neexistujú žiadne zjavné konflikty. Rodina s dieťaťom sa rozhodne žiť oddelene a chce si prenajať byt. Rodičia môjho manžela sú kategoricky proti "Načo míňať peniaze, keď máte kde bývať?" Sú to naozaj vyhodené peniaze?

Svoju odpoveď zdôvodnite.

Diskusia.

Existuje slovník zdravých partnerských vzťahov. Poďme o tom diskutovať:

1. Empatia. Schopnosť cítiť druhého človeka, cítiť sa na jeho mieste.

2. Rovnosť. Predpokladá, že máte na mysli záujmy toho druhého.

3. Energia. Výmena vzájomných impulzov, podobná elektrickému prúdu alebo magnetu, ktorá vás k sebe priťahuje a núti vás konať jednotne.

4. Podpora. Spolu ste schopní veľa.

5. Schopnosť prijať človeka takého, aký je.

6. Kompromis. Schopnosť ustupovať jeden druhému.

7. Uznanie. Rešpekt a vďačnosť.

8. Prispôsobivosť. Schopnosť zmeniť sa, ak si to okolnosti vyžadujú.

9. Láska. Nežná starostlivosť jeden o druhého.

10. Vernosť. Oddanosť jeden druhému, neprípustnosť zrady.

11. Schopnosť počúvať. Počúvajte jeden druhého.

12. Humor. Smiech podporuje fyzické a duševné zdravie.

13. Túžba. Vzťahy treba podporovať nečakanými výbuchmi vášne.

14. Dôvera. To dáva pocit istoty a istoty.

15. Nežnosť. Citlivý postoj k sebe navzájom.

16. Voľný čas. Vždy si nájdite čas byť spolu

Navrhujem, aby ste túto prácu urobili sami: pokračujte v stručnom definovaní pojmu „RODINA je...“ (na kusoch papiera).

Každý pomenuje, čo je „Rodina“, a položí na tabuľu kúsok papiera.

Báseň o rodine:

Rodina je niečo, čo zdieľame medzi všetkými, trochu pre každého: slzy a smiech.

Rodina je niečo, čo je s vami navždy.

Nechajte plynúť sekundy, týždne, roky, ale vaše drahé steny, dom vášho otca - vaše srdce v ňom navždy zostane!

–  –  –

Rodinné hodnoty už nie sú posilňované a reprodukované modernou civilizáciou s dôrazom na jednotlivca, na túžbu údajne „oslobodiť“

človeka z akýchkoľvek spojení, ktoré „obmedzujú“ jeho sebarealizáciu, vrátane rodinných väzieb. Moderná spoločnosť narúša rodinné hodnoty, rozleptáva ich a v konečnom dôsledku ohrozuje jej vlastnú existenciu. A práve tento zásadný rozpor industriálnej spoločnosti, ktorá na jednej strane nemôže existovať bez rodiny, bez reprodukcie obyvateľstva a na druhej strane nemá imanentné mechanizmy na realizáciu tejto existenčnej potreby, determinuje potrebu rodiny a demografické politiky zamerané na zvýšenie významu rodiny pre mladých ľudí.

Vnútorná hodnota rodiny sa dnes prejavuje v medziľudských vzťahoch, čoraz významnejšiu úlohu zohráva kultúra – sociálna, psychologická, sexuálna. Moderné manželstvo je pohodlné partnerstvo. Netreba však odmietať dôležitosť rodiny ako jednotky spoločnosti, ako veľmi dôležitého spoločenského útvaru. Rodina existovala, existuje a bude existovať, ale zmeny v jej spôsobe života, tradíciách, rastúca úloha takých faktorov, ako je kultúra komunikácie, vzájomná pomoc, podpora, opatrovníctvo, závisia od demografickej, ekonomickej, politickej, osobnej zložky každého z nich. individuálne?

Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na to, čo je veľmi dôležité, kto bude vedľa nás, s kým tvoríme našu rodinu. Je partner, ktorého sme si vybrali na vytvorenie silnej jednotky spoločnosti, skutočne našou podporou a podporou?

Podobenstvá a legendy nesú odvekú múdrosť. Potrebujeme ju len vidieť.

Pozývam vás zoznámiť sa s jedným krásnym podobenstvom.

Kedysi sa milenci rozhodli vziať. Dlho rozmýšľali, ako svoj vzťah navždy upevniť, aby bol krásny aj spoľahlivý. Jedného dňa na prechádzke stretli starého mudrca. A mladík sa rozhodol požiadať ho o radu.

Mudrc sedel so zatvorenými očami niekoľko minút a potom sa obrátil k mladému páru:

- Nech si každý z vás spojí ruky dlaňami. Všetky prsty by sa mali dotýkať svojimi vankúšikmi: palec, ukazovák atď., okrem prostredníka.Ohnite prostredníky oboch rúk a spojte ich s vonkajšími stranami.

Teraz sa pozrite: držte všetky prsty zatvorené, len odtrhnite tie veľké od seba. Toto sú naši rodičia. Zostarnú a raz nás opustia, no my si ich vždy pamätáme.

Teraz znova spojte všetky prsty do párov a otvorte iba ukazováky. Toto sú naši bratia a sestry. Môžu sa oženiť a oženiť, keď dosiahnu starobu, aj zomierajú, ale vždy na nich spomíname a máme ich radi.

Po opätovnom spojení všetkých prstov sa pokúste odtrhnúť svoje malé prsty od seba. To je tiež jednoduché. Tieto prsty symbolizujú naše deti, ktoré sa nakoniec tiež odtrhnú od rodičovského hniezda a žijú svoj vlastný život a samostatnú rodinu.

Len teraz, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme odtrhnúť prstenníky od seba, nič nebude fungovať. Toto je naše spojenie s partnerom, ktorý nám dal osud.

Nasaďte si preto na tieto prsty prsteň, aby ste si vždy pamätali toto úzke a silné spojenie, vždy cítili vzájomnú podporu a boli si vždy verní.

Chlapec a dievča, ohromení plánom mudrca, odišli domov. Po nejakom čase sa vzali. Na svadbe si navliekli obrúčky na prstenníky. Odvtedy sa to stalo tradíciou. A snubný prsteň na prstenníku vám bude vždy pripomínať, že ste milovaní, očakávaní a pociťovaní na akúkoľvek vzdialenosť.

Nech je toto podobenstvo stále s vami.

Snímka č.8 Hra „Pyramída tradícií“: pri odovzdávaní predmetu si treba pomenovať akúkoľvek rodinnú tradíciu (spojenie generácií, rodinný album, spoločný záujem (čítanie knihy, počúvanie hudby, práca v záhrade , ...) Tradície, na ktorých spočíva šťastný rodinný dom.

Čo pre mňa znamená moja rodina?

Samozrejme - šťastie a pohodlie domova, Sedem povinných pravidiel, ktoré treba dodržiavať, Iba sedem, ale veľmi, veľmi dôležité.Po prvé, toto je hlavná vec - láska.

Z celého srdca, duše a mysle.

Nielen nechať vrieť krv vášňou, ale aj trémou a každý deň iným spôsobom.

Druhým sú deti. Čo je dom bez nich?

Púšť bez studne znamená, že sa nemôžete napiť.

A deti sú život, sú prameňom a pokračovaním rodiny. Nechaj to tak!

Potom je tu obava. Len ona zachráni rodinný krb pred vetrom.

Snažte sa, aby jar bola vždy s vami s úsmevom, a nie niekde.Po štvrté - trpezlivosť. Pomôže vám prežiť nepriazeň osudu, problémy...

A okno bude ohrievané slnkom.

Čo je mrazom zamrznuté biele.

A po piate - zodpovednosť a domov.V rodinných základoch je ťažký kameň.

Pomôžu chrániť lásku, chrániť duchovný plameň pred vetrom.Šiesta vec je rešpekt. Len s ním získate úspech, všeobecné uznanie Vždy, berúc do úvahy názory druhých, naučíte ich brať ohľad na tie vaše A napokon po siedme - čistota Všade - v dome, vo svojej duši a myšlienkach...

Takto si predstavujem svoje ohnisko, Kde som milovaný, kde som úplne šťastný.

Môžete pridať aj definície: spolupráca, priateľstvo, práca, zdravie, krása, porozumenie, dobrá nálada atď.

„Kľúčom k rodinnému šťastiu je láskavosť, úprimnosť, ústretovosť“ (E. Zola) „Domov by nemal byť príbytok, ale miesto, kam sa vždy vraciame“

(A. Montherlant) „Šťastný je ten, kto je šťastný doma“ (L. Tolstoj) „Čo treba ku šťastiu?

Tichý rodinný život s možnosťou robiť dobro ľuďom“ (L. Tolstoj) „Každá rodina je svojím spôsobom šťastná“ (L. Tolstoj)

Báseň sa číta:

Rodina je šťastie, láska a šťastie.

Rodina znamená výlety do prírody v lete.

Rodina je dovolenka, rodinné rande, darčeky, nákupy, príjemné trávenie.

Narodenie detí, prvý krok, prvé bľabotanie, sny o dobrých veciach, vzrušenie a strach.

Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého.

Rodina znamená veľa domácich prác.

Rodina je dôležitá!

Rodina je ťažká!

Ale je nemožné žiť šťastne sám!

Buďte stále spolu, starajte sa o lásku, zaháňajte krivdy a hádky.

Chcem, aby o tebe moji priatelia povedali:

"Aká milá je tvoja rodina!"

SNÍMKA č. 10

Výsledok: Otázky do ďalšej diskusie:

Čo znamená rodina pre dospelého?

Čo pre dieťa znamená rodina?

Prečo človek potrebuje rodinu?

„Priemyselný vedecký a aplikovaný výskum: Geovedy MDT 622.279 ANALÝZA KOMPLIKÁCIÍ POČAS PREVÁDZKY PLYNÁROV V KONEČNEJ FÁZE A VÝVOJ METÓDY PREDPOVEDANIA STAVU HORNÍN ZÁSOBNÍKOV NA ZÁKLADE MEDZIDISCIPLINÁRNEJ INVENCIE–––––– HODNOTENIE – KOMPLIKÁCIE PRI VYUŽITÍ PLYNOVÝCH POLIA NA ZÁVEREČNEJ FÁZE A VÝVOJI METÓDY PROGNÓZY STAVU TRIEDIČA NA ZÁKLADE METÓD MEDZIODBOROVÉHO MODELOVANIA Berezovského...“

„BIBLIOGRAFICKÝ INDEX KNIŽN DORUČENÝCH DO KNIŽNICE v mesiacoch jún – september 2014. KNIŽNIČNÁ OBCHODNÁ ČINNOSŤ (02) 1. 025 B 59 Knižničná a bibliografická klasifikácia: priemerné tabuľky: praktická príručka, roč. 6: 3 F/O technika. Technické vedy / Ch. vyd. E. R. Sukiasyan. – M.: Paškov dom, 2013. – 784 s. Kópie: celkom: 1 mod (1) VOJENSKÉ ZÁLEŽITOSTI (BBK 68) SAMOSTATNÉ ODBOČKY OZBROJENÝCH SÍL 2. 68,5/7 R 30 Rdult Readings 2012: materiály tretej celoruskej vedecko-technickej. konferencia, 10. – 12. októbra...“

„Príručka ku globálnemu systému spracovania a predpovedania údajov, zväzok I – Globálne aspekty 2010 Vydanie WMO-č. 485 Vydanie na rok 2010 Aktualizované na rok 2013 Poznámka k jednotkám merania atmosférického tlaku S cieľom uviesť zväzok I Príručky o globálnom systéme spracovania údajov a predpovedí do súladu s rozhodnutím EC-XXXII začať...“

„V.V. Drobysheva, B.I. GERASIMOV INTEGRÁLNE HODNOTENIE KVALITY ŽIVOTA OBYVATEĽSTVA REGIÓNU Vydavateľstvo TSTU Ministerstvo školstva a vedy Ruskej federácie Tambov Štátna technická univerzita V.V. Drobysheva, B.I. Gerasimov INTEGRÁLNE HODNOTENIE KVALITY ŽIVOTA OBYVATEĽSTVA REGIÓNU Tambov Vydavateľstvo TSTU BBK 65.050.2+65.9(2R-4T) D75 Recenzenti: doktor ekonomických vied, profesor N.I. Kulikov, doktor ekonomických vied, profesor V.D. Zharikov Drobysheva V.V., Gerasimov B.I. D75..."

2016 www.site - „Bezplatná elektronická knižnica – vedecké publikácie“

Materiály na tejto stránke sú zverejnené len na informačné účely, všetky práva patria ich autorom.
Ak nesúhlasíte s tým, aby bol váš materiál zverejnený na tejto stránke, napíšte nám, my ho odstránime do 1-2 pracovných dní.

Elena Nitkina
Trieda rodinnej výchovy

Trieda rodinnej výchovy

Téma: "Moja rodina"

Cieľ. Formovanie pocitu príslušnosti k rodine; kreatívne sebavyjadrenie.

Úlohy: naďalej vytvárať pozitívny obraz sveta a konceptu „rodiny“. Pochopenie úlohy rodiny.

Priebeh lekcie:

pozdravujem.

Žiaci vyslovujú slovo „ahoj“ s rôznou intonáciou. Ak je pre niekoho ťažké zvoliť určitú intonáciu, potom to učiteľ zavolá. Musíme zabezpečiť, aby posledná intonácia bola pozitívna.

Učiteľ: „Ahoj! V minulej lekcii sme hovorili o tom, prečo človek potrebuje svoju rodinu a dnes vás chcem pozvať na pokračovanie tejto témy. Poďme si s tebou zahrať hru."

Hra "Pravda - Nepravda!":

Učiteľ: „Poviem vám pár fráz, a ak so mnou súhlasíte, zdvihnite obe ruky a ak nesúhlasíte, pokojne si sadnite.

– Rodina sú všetci moji priatelia a známi.

– Rodina som ja.

– Moji rodičia môžu byť mladší ako ja.

– Babička je mama mojej mamy.

– Dedko je otec môjho otca.

– Rodina sú ľudia, ktorí sa milujú.

– Starí rodičia sú moji rodičia.

– Som dcéra mamy a otca.

– Všetci ľudia potrebujú rodinu.

Učiteľ: "Dnes nakreslíme našu rodinu." Deti kreslia tri kresby: „Moja rodina“, „Moja rodina na obrázkoch zvierat“, „Moja rodina na obrázkoch rozprávkových postáv“. Počas kreslenia si môžete zapnúť pokojnú hudbu. Keď sú kresby pripravené, deti o nich hovoria.

Konverzácia "Čo znamená milovať svojich rodičov?":

Prečo je dôležité milovať sa v rodine?

Ako vyjadriť lásku svojim rodičom?

Ako sa naučiť nerozčuľovať blízkych?

Ako sa zachovať, keď ste urobili niečo zlé?

Ako sa naučiť porozumieť nálade svojich rodičov?

Ako zlepšiť náladu otcovi a mame?

Ako môžem pomôcť svojej matke viesť dom?

Aké rodinné sviatky spoja rodinu?

Ako môžu muži v rodine zariadiť skutočnú dovolenku pre mamu a sestru?

Ako prejaviť osobitnú pozornosť svojej matke, aby cítila pozornosť a starostlivosť o svojho syna?

Myslíte si, že skutočný muž, majiteľ, zvládne všetky domáce práce?

Zhrnutie lekcie.

Publikácie k téme:

Integrovaná hodina výtvarnej a estetickej výchovy Zhrnutie lekcie "Pravoslávna kultúra Uralu (Maľba ikon Nevyansk) v maľbe, literatúre a hudbe." Cieľ je relevantný: vytvoriť myšlienku.

Otvorená, komplexná tematická lekcia o vlasteneckej výchove. Zostavil: učiteľ prípravnej skupiny Trush Yu. S. Účel: Predstaviť.

Otvorená lekcia na tému: "CHLAPCI A DIEVČATÁ". Dokončuje a vedie učiteľka strednej skupiny „B“ Fatieva Inga Vasilievna. Cieľ: majstrovstvo.

Lekcia hudobnej výchovy „Cestujte s Domisolkou“ Hodina hudobnej výchovy Téma: „Cestovanie s Domisolkou“ (staršia skupina) Typ hodiny: tematická, frontálna programová.

Lekcia o morálnej výchove „Vo svete dobra“ Lekcia o morálnej výchove „Vo svete dobra“ Cieľ: Formovanie morálnych vlastností u detí predškolského veku pri komunikácii s ľuďmi.

Lekcia vlasteneckej výchovy v kombinovanej skupine Lekcia vlasteneckej výchovy v kombinovanej skupine Stretnutie cestovnej kancelárie „Hviezdy Nižného Novgorodu“ Deti a učiteľ sedia pri stole.

Lekcia právnej výchovy „Kolobokova cesta“ Téma hodiny: Oboznámenie sa s prostredím. Práva dieťaťa. Cieľ: - Rozvíjať vedomosti detí o ich právach. Na príklade známej rozprávky „Kolobok“.

Senzorická výchovná relácia „Mačička“ CIELE: 1. Vzdelávacie: A. Naučiť sa zoskupovať predmety podľa tvaru. B. Naučte sa vykonávať akcie s predmetmi. B. Naučte deti pevne prikladať.

Téma lekcie: "Rodinné hodnoty."

Cieľ: rozšíriť porozumenie študentov o pojmoch: rodina, svet, ľudské vzťahy

Úlohy:

Rozšíriť vedomosti žiakov o svete, človeku a medziľudských vzťahoch;

Odhaľte pochopenie dôležitosti seba pre vašu rodinu a rodinu pre každého človeka;

Rozvíjať pocity jednoty s rodinou a prostredníctvom nej – s príbuznými, ľuďmi a ľudskosťou; podporovať zmysel pre zodpovednosť a súdržnosť.

Počas tried:

1.Emocionálna nálada.

som rada, že ťa vidím. Spolieham sa na vašu podporu, pomoc a vzájomné porozumenie. Som si istý, že naša lekcia bude plodná a úspešná. A rád by som začal našu lekciu videoklipom „Detské uvažovanie“

(videoklip na tému „Deti takto hovoria o rodinných hodnotách“)

Skupinová práca: Pokúste sa sformulovať vlastnú definíciu slova „Rodina“ a uviesť definíciu

Všeobecná definícia snímka1

konverzácia:( Whatman papier s obrázkom slnka sa zavesí na tabuľu a odpovede detí sa napíšu fixkou na lúče slnka).

otázky:

Čo je podľa vás potrebné na existenciu rodiny, aké vlastnosti?

Aby deti a rodičia mali spoločné záujmy;

Aby to bola naozaj rodina ako vzor?

(láskavosť, vzájomné porozumenie, čestnosť, láska atď.). Ako sa dajú tieto vlastnosti jedným slovom nazvať, na čom spočíva rodina?? Presne tak – rodinné hodnoty.

Témou našej lekcie sú „Rodinné hodnoty“ snímka 2

Čo sú teda hodnoty? (snímka 3) Úvahy a reakcie študentov.

Hodnoty: - čo si človek v živote obzvlášť cení, čomu pripisuje osobitný, pozitívny životný zmysel;

Význam, prínos, užitočnosť. (slovník S.I. Ozhegova)

Po tom všetkom, čo bolo povedané, skúsme definovať rodinné hodnoty.

Rodinné hodnoty sú súčasťou univerzálnych ľudských hodnôt.

Láska, láskavosť, spravodlivosť v rodine prispievajú k formovaniu človeka s rozvinutým zmyslom pre povinnosť, pracovitého, schopného stanoviť si jasné a ušľachtilé životné ciele a nasledovať ich v súlade s morálnymi normami.

Skupinová práca: slide4 na vašom stole je hárok papiera s rozprávkou

"Farebná rodinka" budete musieť dokončiť túto rozprávku a prečítať ju prítomným, na prácu je 5 minút.V jednej škatuľke ceruziek sa narodila malá ceruzka. Ceruzky pre dospelých - mama, otec, starí rodičia - boli farebné. Navyše, každý z nich mal svoju vlastnú farbu. Malá ceruzka ešte nemala svoju farbu, musela sa ešte zafarbiť. Modrá matka ho každý deň učila, ako byť modrý. Red Daddy - ako sa namaľovať červenou farbou, pretože sa najčastejšie vyberá pri maľovaní krásnych obrázkov. Žltý dedko sa s každým hádal, hovoril o dôležitosti žltej farby a zelená babka vzala vnuka za ruku a ten o chvíľu zozelenal. Tak prešiel deň za dňom a potom...

Študent odpovedá.

Záver: Každý z vás žije v rodine a vaše rodiny sú tiež akési škatuľky s ceruzkami. A vaši rodičia a príbuzní vám vštepujú a pridávajú „svoju farbu“ – svoje hodnoty, ktoré nesiete aj vy na svojej životnej ceste a je vo vás kúsok vašich blízkych. Šťastie rodiny závisí od implementácie takých hodnôt, ako je láska, učenie, práca, láskavosť, zdravie.

R eflexion: A teraz vám ponúkam synchronizáciu: Skupina 1 – „Rodina“ Skupina 2 – „Hodnota“ Skupina 3 – „Šťastie“ (prečítajte si ich diela)

Na našej tabuli sú ostrovy šťastia (žltá), strachu (čierna), ľahostajnosti (modrá) a bol by som rád, keby si každý z vás zobral nálepku a nalepil na ten ostrov, aký je aktuálny stav

Ďakujem za lekciu

Záver : Starajte sa o svoje rodinné hodnoty, uchovávajte ich tak, aby sa mohli odovzdávať z generácie na generáciu, pretože sú tou „chuťou“, ktorá od seba odlišuje všetky rodiny.

Poznámky k lekcii

"Rodinný svet"

Cieľ: pestovať vzťah k rodine ako základnej hodnote spoločnosti.

Úlohy:

Vzdelávacie: odhaliť pojmy „rodina“, „rodinné hodnoty“.

Vzdelávacie: rozširovať svoje obzory, podporovať rozvoj komunikačných zručností, schopnosť pracovať v skupine a rozvíjať tvorivý potenciál detí.

Vzdelávacie: pestovať v deťoch mravné osobnostné vlastnosti, dobré vzťahy medzi deťmi v kolektíve a hodnotový postoj k sebe i k druhým.

Vybavenie:

Maľovaná lúka, papierové vtáčiky, domček s obrázkom „Sedema je naša skupina“, hviezdy origami, príslovia do hry, leták na praktickú prácu, počítač s videorozprávkou „Podobenstvo o hviezde“, piesne „ Svet je ako farebná lúka, „Robte dobro“, aforizmy o rodine, fixky, sviečka.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ:

Dobrý deň Ďakujem, že ste prišli na toto stretnutie.

Podajme si ruku, usmejme sa na slnko – pošlime okolo seba iskričku dobrej nálady.

Chlapci, čo je pre každého z nás v živote najdôležitejšie? (rodina)

Téma našej hodiny je lyrická:

Miesto osobného vo všeobecnom poradí,

Na posilnenie primárnej bunky,

Poďme diskutovať o rodine podrobne.

Anglický psychológ a filozof Francis Bacon povedal: „Láska k vlasti začína rodinou.

Rodina je pre každého z nás najdôležitejšia vec v živote. Rodina sú blízki a drahí ľudia, tí, ktorých máme radi, od ktorých si berieme príklad, na ktorých nám záleží, ktorým prajeme dobro a šťastie.

Každý z nás potrebuje miesto, kde sa nemusíte pretvarovať, kde vás neoklamú, kde sa cítite pokojne a šťastne, kde si odpočiniete. Takým miestom je domov, rodina. (Ukážem plagát v tvare domu „Siedma je naša skupina“)

Čo podľa vás znamená slovo „rodina“? (Deti odpovedajú v kruhu na definíciu „Rodina“)

Rodina - koľko záhad je v nej, je rozdelená na dve slová: „sedem“ a „ja“. Je tam napísané "rodina" - to je sedem ako ja. Číslo sedem nie je deliteľné, považuje sa za zvláštne a pripomína, že „rodina“ je tiež jedna a nedeliteľná.

Pozrime sa na dramatizáciu rozprávky Vasilija Aleksandroviča Suchomlinského „Okvetný lístok a kvet“. (Pozrite si rozprávku v podaní detí)

"Okvetné lístky a kvet"

Rozkvitol biely kvet georgín. Včely a čmeliaky nad ním lietali a brali nektár. Kvet má štyridsaťdva okvetných lístkov. A tak sa jeden Petal stal hrdým! "Som najkrajšia. Bezo mňa kvet nekvitne. Ja som najdôležitejší. Ak to vezmem a odídem, čo budem potrebovať?"

Petal sa napínal, vyliezol z Kvetu a skočil na zem. Sadol si do ružového kríka a sledoval, čo urobí Kvet. A Kvet, akoby sa nič nestalo, usmieva sa na slnko, privoláva k sebe včely a čmeliaky. Petal ide a stretne Ant.

Kto si? - pýta sa Ant.

Ja som Petal. Predovšetkým. Najkrajší. Bezo mňa Kvet nekvitne.

Okvetný lístok? Poznám okvetný lístok v kvete, ale ten s dvoma tenkými nohami, ako ty, neviem.

Petal chodil a chodil a chradol až do večera. A Kvet kvitne. Kvet je kvet aj bez jedného okvetného lístka. A okvetný lístok bez kvetu nie je nič.

Vychovávateľ:

Povedzte mi, chlapci, prečo okvetný lístok zomrel? Ako môžeme túto rozprávku aplikovať na ľudský život? (Odpovede detí)

V rodine sú rovnako všetci navzájom prepojení a len všetci sú spolu silní. Iba v rodine, v jednote s príbuznými, je človek skutočne šťastný.

Zdá sa mi, že naša skupina sa dá nazvať rodinou. Vy a ja máme predsa veľa spoločného: záleží nám na sebe, pomáhame si, máme spoločné záľuby, obľúbené činnosti a dokonca aj rodinné tradície.

Povedzte nám svoj názor – považujete našu skupinu za rodinu? Čo nás spája ako rodinu? (Odpovede detí. Potom vyberú karty s potrebnými odpoveďami, umiestnia ich do domčeka „7. je naša skupina“, urobia zovšeobecnenie).

1.Triedy

2.Voľný čas

3.Tradície

4.Práca

5.Záľuby

6.Udalosti

7. Odpočinok

8.Škola

Vypočujte si báseň o našej rodine.

Zrenica:

Rodina je naše šťastie, láska a šťastie,

Rodina je dovolenka, rodinné rande.

Narodenie detí, prvý krok, prvé bľabotanie,

Sny o dobrých veciach, vzrušenie a strach.

Rodina je práca, starostlivosť jeden o druhého,

Rodina je dôležitá!

Rodina je ťažká.

Ale je nemožné žiť šťastne sám!

Buďte vždy spolu, starajte sa o lásku,

Chcem, aby o nás moji priatelia povedali:

Aká pekná je tvoja rodina.

Vychovávateľ:

Je dobré, keď sa každý rýchlo a priateľsky vyrovná s domácimi prácami a má voľný čas na svoju obľúbenú zábavu. V mnohých rodinách je zvykom tráviť voľný čas spolu: vymieňajte si správy, diskutovajte o udalostiach, čítajte nahlas knihu, počúvajte hudbu, pozerajte svoju obľúbenú televíznu reláciu, žartujte, prechádzajte sa spolu, hrajte sa.

A teraz si ty a ja trochu oddýchneme a zahráme sa.

Hra "Zmätok".

Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky. Moderátor odchádza z miestnosti. Bez uvoľnenia rúk sa hráči zapletú do kruhu. Úlohou vodiča je vrátiť deti do kruhu.

Vychovávateľ:

Výborne! Úloha bola zábavná a zaujímavá, však? Povedz mi, čo ti pomohlo sa s tým vyrovnať? Ako ste dosiahli svoj cieľ? (Odpovede detí)

Áno, vzájomná pomoc, podpora, vzájomná dôvera vám pomohli zvládnuť túto úlohu.

Len ak si budete rozumieť a budete sa k sebe správať zdvorilo, môžete sa vyhnúť rodinným hádkam, podpora rodinných príslušníkov vám pomôže zvládnuť každú ťažkú ​​situáciu a láskavosť v rodine pomáha zachovať pokoj a pohodlie. A najdôležitejšie a najdôležitejšie je, aby v rodine vládol pokoj a harmónia.

Svet rodiny je radostný domov, jeho pohodlie a teplo.

Aké vlastnosti je dôležité pestovať v sebe, aby ste zachovali tento útulný a teplý svet rodiny? (Tvrdá práca, pracovitosť, zodpovednosť, ochota pomôcť, tolerancia, vzájomná pomoc, vzájomné porozumenie, schopnosť ustupovať jeden druhému, ústretovosť).

Pokúsme sa vytvoriť náš „Rodinný svet“.

Na stoloch máte čarovné vtáky, ktoré vám pomôžu zapamätať si tieto vlastnosti. Musíte ich umiestniť na rozprávkovú lúku. (Deti vychádzajú po jednom, čítajú si definície vlastností, zovšeobecňujú: prečo je dôležité pestovať tú či onú vlastnosť).

Americký filozof George Santayana povedal: „Rodina je jedným z majstrovských diel prírody. A toto majstrovské dielo prírody je náš „Rodinný svet“, kde je pohodlie, teplo a harmónia. (Deti spievajú pieseň „Svet je ako farebná lúka“)

Ale v rodine nie je také ľahké udržiavať rodinný krb, rodinné teplo. Čo ešte je podľa vás potrebné na vytvorenie silnej rodiny? (Láska, rešpekt, harmónia, starostlivosť, vzájomné porozumenie, trpezlivosť, priateľstvo, humor, takt, dobrá nálada, láskavosť).

Pozbierajme slnečné lúče do jedného celku. (Deti vychádzajú po jednom, prečítajú si definície výroku „Silná rodina“ a umiestnia ich na rozprávkovú lúku okolo slnka).

Rodina je malé slnko, vďaka ktorému je nám teplo a pohodlie. Priťahuje vás to. A my všetci: dospelí aj deti sa musíme postarať o to, aby toto slnko vždy svietilo, dávalo nám lásku, náklonnosť, spájalo nás, chránilo nás po celý život.

„Postaviť dom neznamená nasadiť si klobúk,“ hovorí ruské príslovie. Ľudia majú veľa prísloví a prísloví o domove a rodine. Ktoré si pamätáte?

    Môj domov je môj hrad.

    Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie.

    Pomáhajú domy a steny.

    V rodine je kaša hustejšia.

    Rodina je v kope, ani mraky nie sú strašidelné.

    Jablko nikdy nepadá ďaleko od stromu.

    Deti sú ako kvety: milujú starostlivosť.

    Rodinná harmónia je to najcennejšie.

    V rodine sú nezhody a doma nie som šťastný.

Tu sú príslovia. Ale kvôli chybe skladateľa sú zmiešané. Musíme im vrátiť ich pôvodný vzhľad spojením šípkami.

1. Keď je rodina spolu... (takže duša je na mieste).

2. Rodina bez detí... (ako kvet bez vône).

3. Rodina, ktorá súhlasí... (a smútok neberie).

4. Rodina - piecka: aká je zima... (všetci k nej chodia).

5. Priateľská rodina... (a mení zem na zlato).

6. V rodine je láska a rada... (netreba).

7. Načo je poklad... (ak je v rodine harmónia).

8.Izba s deťmi...(zábava).

9. Rodina je silná... (keď je jedna strecha).

Výborne chlapci! S touto úlohou ste sa dokonale vyrovnali.

Povedz mi, prečo ľudia neradi žijú sami? Prečo si hľadajú životných partnerov, vychovávajú deti, nadväzujú priateľstvá? (Odpovede detí)

Navrhujem, aby ste si pozreli krátke video o rodine „Podobenstvo o hviezde“. (Zobraziť video)

Kedysi dávno, pred mnohými storočiami, nebolo na oblohe toľko hviezd ako teraz. Za jasnej noci bolo vidieť iba jednu hviezdu, ktorej svetlo bolo jasné alebo veľmi slabé. Jedného dňa sa Mesiac opýtal hviezdy: „Hviezda, prečo je tvoje svetlo také odlišné: niekedy jasné, ukazuje cestu aj v noci, niekedy tlmené a neviditeľné“? Hviezda dlho mlčala a potom s povzdychom odpovedala: „Moje svetlo sa stlmí, keď som osamelý. Veď vedľa mňa nie je ani jedna hviezda, ktorá by sa na mňa podobala. A naozaj chcem vidieť a počuť niekoho vedľa mňa! "A v ktorých nociach sa tvoje svetlo rozžiari?" - spýtala sa Luna. „Moje svetlo sa rozžiari, keď vidím ponáhľajúcich sa tulákov. Vždy ma zaujímalo, čo ich priťahuje

cesta, kde sa tak ponáhľajú“? „Naučili ste sa tajomstvo ponáhľajúcich sa tulákov“? - spýtala sa Luna. "Áno," odpovedala Star. – Túto otázku som raz položil tulákovi, ktorý bol dlho na ceste. Vyzeral vyčerpane a veľmi unavene z dlhej cesty, každý krok mu dával veľmi ťažko, no oči...“ "Aké mal oči?" “ spýtala sa Luna zmätene. "Žiarili v tme šťastím a radosťou," odpovedala Zvezdochka, ťažko si povzdychla a pokračovala. "Z čoho máš radosť, tulák?" A on odpovedal: „Zamrznutý v snehu, vyhladovaný bez kúska chleba, dusiac sa horúčavou, kráčal som vpred, prekonávajúc všetky prekážky, pretože som vedel: doma ma čaká teplo a pohodlie, starostlivosť a srdečnosť mojej rodiny - moja žena, deti, vnúčatá. V záujme ich šťastných očí som pripravený urobiť aj nemožné.“ Hviezda stíchla a potom odpovedala: „Odvtedy sa snažím dať čo najviac svetla tým cestovateľom, ktorí prinášajú šťastie ich domovu, svojej rodine.“ Luna sa pozrela na Star a spýtala sa: „Môj malý pomocník! Chceli by ste mať vlastnú rodinu? "Je to možné?" “ spýtala sa Star s nádejou. Mesiac bez jediného slova zamával rukávom svojho zlatého rúcha a v tej chvíli na oblohe zažiarili tisíce nových hviezd, ktoré svojím jedinečným blikajúcim svetlom žmurkali na malú hviezdu, akoby hovorili: „Sme blízko. , sme tu, drahá, teraz sme jedna RODINA“!

Vychovávateľ:

Každého človeka musí niekto potrebovať, musí sa o niekoho starať, niekomu pomáhať. Ľudia chcú s niekým zdieľať svoju radosť a smútok, chcú byť očakávaní, milovaní, chcú si vytvoriť vlastnú šťastnú rodinu.

Všetci ľudia sú naša veľká rodina. História každej rodiny je súčasťou histórie vlasti. Ty a ja sme tiež súčasťou našej vlasti. A aká jednotná a silná bude naša skupina, naša rodina, závisí od vlastností, ktoré si v sebe pestujete.

Niekde ďaleko vo vesmíre osvetľuje životnú cestu každej rodiny v našej obrovskej krajine veľká jasná hviezda.

Hviezda je symbolom jednoty a súdržnosti. Zapáľme naše hviezdy – symboly tepla a pokoja, lásky, porozumenia a pokoja v našom domove. (Deti pripevňujú na okná domu vopred vyrobené hviezdy pomocou techniky origami.)

Veľmi by som si prial, aby toto svetlo vo vašich oknách, kde sa všetci cítime teplo a útulne, nikdy nezhaslo.

Snažte sa, aby to tak zostalo!

Veľký sovietsky učiteľ Vasilij Alexandrovič Suchomlinskij povedal: „Rodina je primárne prostredie, kde človek musí konať dobro.

(Deti spievajú pieseň „Dobré.“ Zapaľuje sa sviečka. Podáva sa okolo).

Naša lekcia sa blíži ku koncu. Naozaj chcem, aby všetko, čo ste sa dnes naučili, zostalo s vami, aby sa váš domov zahrial teplom, pohodlím a láskou.

Ďakujeme všetkým za účasť a aktivitu.

Podobné články

2024 ap37.ru. Záhrada. Dekoratívne kríky. Choroby a škodcovia.