Logopedická hodina „Prišla k nám jeseň. Logopedická hodina na tému "jeseň" Skoré jesenné stromy poznámky z logopedickej hodiny

Cieľ:

1. Objasnite zvukovú výslovnosť zvuku [O].

2. Naučte sa izolovať hlásku [O] od skladby slova v prízvukovej polohe.

3. Učte zvukovú analýzu množstva samohlások.

4. Rozvíjať intonačnú expresivitu reči

5. Rozvíjať pozornosť, pamäť, jemnú motoriku.

Vybavenie. Obraz znázorňujúci jeseň, symbol zvuku [O], zrkadlá, diagram na analýzu artikulácie zvuku, jednotlivé diagramy, „listy“, obrázky predmetov.

Poznámky k lekcii

1. Organizačný moment.

  • Deti vstupujú do haly.

Vychovávateľ:

Chlapci, pozrite, prišli k nám hostia. Pozdravte svojich hostí.

Do haly vchádza poštár Pechkin.

  • Čo si nám priniesol, Pechkin?
  • Priniesol som ti balíček!
  • Ďakujem, Pechkina! (deti sa lúčia s poštárom). Posolstvo nie je jednoduché, ale zlaté, magické. Otvorme balík a uvidíme, čo je v ňom?! Chlapci, balíček obsahuje prekvapenie! Pozorne si vypočujte hádanku a dozviete sa, kto nám balík poslal.

Listy žltnú a odlietajú zo stromov,

Zvieratá sa skrývajú v lese.

Chladný vietor fúka cez každého,

Mraky nám prinášajú dážď.

Aspoň že svieti slnko

Ale stále sa neohrieva.

Tráva sa nezelená.

Všetky vtáky sa rýchlo zhromaždili v kŕdľoch.

Kedy to k nám prišlo?

Myslieť si! O akom ročnom období hovorí hádanka? V tejto básni je správne hovoriť o jeseni. Povedzme spolu slovo jeseň. Aká je prvá hláska v slove jeseň? Správny zvuk [O]. Dnes sa spolu so zvukom vydáme na jesennú cestu [O].

2. Hlavná časť.

Chlapci! Sadnite si na stoličky.

Dnes sa v triede zoznámime so zvukom O.

Zoberte zrkadlá.

A) Artikulačná gymnastika doplnená obrázkami (hroch, slon, žaba, ryba).

Jeseň nám dala obrázky, pozrite sa, kto je na obrázkoch

Teraz sa pokúsme vykresliť, pozorne počúvajte moje slová:

  • Hroch dokorán otvára svoje obrovské ústa (obrázok hrocha);
  • Usmievajú sa, smejú sa a ich oči sú ako tanieriky (obrázok žaby);
  • Napodobňujem slona ťahaním pyskov chobotom (obrázok slona);
  • Ryba otvára ústa a nepočuje, čo spieva (obrázok ryby).

Pri vyslovení samohlásky vzduch nenarazí na žiadne prekážky, a preto môže byť zvuk dlho vytiahnutý.

Chlapci, pozri, niekto sa s nami hrá na skrývačku, uvidíme? Pred deťmi na tabuli je zvuk [O].

Poďme sa hrať so zvukom "O"

Poďme si to ľahko zaspievať!

Trochu zaguľatíme pery

A posúvame ich dopredu,

Nič neprekáža

Breeze so zvukom "O" -

Za jazykom, zubami,

Bez námahy, práce

Teší, spieva,

Pozýva vás, aby ste leteli s vami

Pozrite sa, ako to vyslovujem. (Pysky sú zaoblené a mierne dopredu.) Vydajte zvuk [O]. Pozrite sa na obrázok (schéma vyslovovania hlásky O).

Deti sledujú artikuláciu v zrkadle, zbor a individuálne vyslovujú hlásku [O], pri vyslovovaní hlásky sa dlaň opiera o hrdlo.

Deti analyzujú artikuláciu zvuku [O] podľa schémy (ústa sú otvorené, pery sú okrúhle, dýchanie je voľné). Dospeli k záveru: Zvuk [O] je samohláska. Jeseň nám dala báseň, počúvajte chlapci:

Nevidíme zvuk
A nemôžeme to vziať do rúk.
Počujeme iba zvuk
A tiež to povedať

Hovoríme zvuk a píšeme list. Zvuk [O] sa predstaví pred deťmi a my zvuk napodobňujeme rukami.

Chlapci, povedzte mi, akú náladu má jeseň?

Daždivé, zamračené - slnečno, chladno - teplo, smutné - veselé, veterné, farebné. Jeseň dokáže zmeniť náladu rovnako ako človek.

B) Psychogymnastika (obrázky Emócií).

V našom úžasnom balíčku je ešte jedno prekvapenie. Pozrite sa na obrázky a povedzte nám, aká nálada je znázornená:

Strach, lebo keď deti kráčali, chytil ich dážď, hromy a hromy;

Prekvapenie, chlapec našiel huby a mal veľkú radosť z nálezu;

Joy, dievča veselo behá po ceste, počasie je teplé, slnečné, usmievavé.......

B) Dychové cvičenia:

Chlapi, vietor fúkal, listy padali zo stromov, na oblohe sa objavili mraky. Aký vietor môže byť silný - tichý, studený - teplý. Ukážte mi svoje dlane a predstavte si, že vietor fúkal - najprv tichý a potom silnejší a silnejší. Skúsme fúkať ako vietor. Zobrazujeme vietor, ktorý fúka z dlaní a nafukuje líca.

3. Fyzické cvičenie „Padajúce listy“.

Na jeseň často fúka vietor, listy padajú zo stromov. Chlapci, ako sa hovorí, keď listy padajú zo stromov?

Listy sa celé leto vyhrievali na slnku, opaľovali, žltli, červenali a na jeseň lietali ako „zlatá sprcha“. Teraz si predstavte, že sme listy a zahráme si hru s názvom Leaf Fall.

(Prevádzanie pohybov s rečou a hudobným sprievodom.)

Sme jesenné lístie.

Sadli sme si na konáre.

Zafúkal vietor a leteli.

Lietali sme, lietali sme

A ticho si sadli na zem.

Opäť prišiel vietor

A pozbieral všetky listy.

Točil a lietal

A opäť si sadli na zem. (S hudobným sprievodom.)

4. Hra "Veselá cesta":

Vietor utíchol, mraky zmizli, počasie bolo bezvetrie, ticho, pokoj, slnečno. Čo však zostane po daždi?

Veľa mlák

Čo robiť, aby ste si nenamočili nohy?

Opatrne sa vyhýbajte kalužiam

Preskočiť, preskočiť

Pozri, na našej ceste sa objavili čarovné cestičky, ale aby si po nich kráčal a nenamočil si nohy, musíš ma pozorne počúvať. Choďte, len keď počujete zvuk [O], ak zvuk nevyslovím [O], stojte.

Izolácia zvuku [O] od množstva samohlások: o, a, u, o...

Izolácia zvuku [O] od množstva slabík: oh, som, na, fo,..

Izolácia zvuku [O] od slova: jeseň, listy, oblaky, dáždnik.

Výborne chlapci! Pozorne sme počúvali, každý z vás počul zvuk [O].

5. Izolácia zvuku [o] od slova.

Naša jesenná cesta pokračuje. Pozrite sa, kam nás zaviedli magické cesty (obrázok zeleninovej záhrady, obrázok osla):

Prišli sme navštíviť somára;

Oslík má zeleninovú záhradu;

Cibuľa, paradajky a tekvica rastú v záhrade osla;

Jedným slovom všetko nazývame zelenina;

Na pestovanie zeleniny osol polieva a polieva zeleninu;

Zo zeleniny sa dá pripraviť šalát, boršč, zemiaky sa vyprážajú, varia, kapusta sa dusí…………………

Somár potrebuje pomoc, počúvajte toto:

Oslík vyšiel do záhrady po zeleninu.

Somár je veľmi rozrušený.

Nie je mu známy zvuk [O].

Kto pomôže somárovi?

Vložte zeleninu do vedra

Musíte si zapamätať jednu vec -

Zelenina so zvukom [O].

Pomôžme somárovi zbierať zeleninu, ktorá má v názve zvuk [O].

(Deti pomenujú zeleninu – pomenujte, o akú zeleninu ide, farbu, tvar.)

Výborne! Pomáhali sme zberať úrodu! Oslík ďakuje za pomoc, rozlúčme sa s oslíkom.

6. Analýza zvuku.

Chlapci, teraz si sadnite na stoličky, zatvorte oči a počúvajte hudbu. Teraz otvorte oči, aké zvuky ste počuli:

Vtáčí spev;

hluk vetra;

Zvuky dažďa;

Šuchot padajúcich listov.

Jeseň nám dala obrazy. Povedzte mi, aké sú vaše obľúbené farby na jeseň:

Žltá, červená, hnedá, oranžová, karmínová, bordová;

Ako sa ľudia obliekajú na jeseň:

Nosiť čižmy, topánky, čižmy;

Nosia saká, kabáty, šatky;

Noste čiapky, šatky......

Aké zmeny sa dejú:

Prší;

Fúka studený vietor;

Listy padajú;

Sneží;

Kaluže zamrznú;

Ochladilo sa;

Dni sú kratšie a noci dlhšie.

Pozri, aké farebné, čarovné listy priniesol jesenný vietor, strhol ich zo stromov. A budeme z nich zbierať kytice. Ale tieto kytice nie sú jednoduché, ale s tajomstvom. V prvej kytici budeme zbierať listy so zvukom [O] na začiatku slova, v druhej - v strede slova, v tretej - na konci slova. Výsledné kytice sú vyrobené z listov rovnakej farby. Čo sa stane s listami na jeseň, opadnú, ako sa tomu hovorí – Leaf fall.

(Na koberci sú listy troch farieb. Na zadnej strane listu je obrázok. Na červených listoch je na začiatku slova hláska [O], na žltých listoch v strede slova , na zelených listoch na konci.)

7. Hudobný okrúhly tanec „Zelenina“ ( pod vedením hudobného režiséra)

Máme zeleninovú záhradku, kde si pestujeme vlastnú mrkvu

Táto šírka, táto výška

Poponáhľajte sa a zatancujte si trochu mrkvy

Máme záhradu, kde rastie zelená cibuľka

Poponáhľajte sa a trochu si zatancujte

A potom nezívajte a vlezte do košíka

Máme záhradu, kde rastie kapusta

Ty kapustnica ponáhľaj sa k nám a poponáhľaj sa trochu

A potom nezívajte a vlezte do košíka

8. Zhrnutie.

Chlapci, s akým zvukom sme sa stretli:

Zoznámili sme sa so zvukom [O].

A teraz si spolu s našimi hosťami zahráme hru

Máme kapustnicu, veľkú kapustnicu.

My režim kapusty, kapustnica tri tri

Kapustu osolíme

Mumláme kapustnicu.

Rozlúčkový rituál: Deti sa držia za ruky a hovoria: "Sme skvelí!"

Jeseň si pre vás pripravila darček na rozlúčku.

Poďakujme hosťom za pozornosť a rozlúčme sa!


















Späť dopredu

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.

Cieľ: Zhrnúť a systematizovať vedomosti žiakov o jeseni (dni sa skracujú, ochladzujú sa, často prší, listy na stromoch a kríkoch žltnú, usychajú a opadávajú); hmyz mizne, sťahovavé vtáky odlietajú; zvieratá sa pripravujú na zimu, ľudia zbierajú zeleninu a ovocie.

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • Zhoda prídavných mien s podstatnými menami.
  • Tvorenie pomnožných podstatných mien v pádoch nominatívu a genitívu.

Vývojový:

  • Rozšíriť, obohatiť a aktivovať slovnú zásobu na danú tému.
  • Podporovať rozvoj prozodickej stránky reči.
  • Podporovať rozvoj fonematického povedomia.
  • Rozvoj koherentných rečových schopností.

Vzdelávacie:

  • Rozvíjať schopnosť pozorne počúvať učiteľa a rovesníkov.
  • Rozvíjajte starostlivý prístup k prírode.

Vybavenie: multimediálny projektor, počítač, plátno, prezentácia.

Priebeh lekcie

I. Organizačný moment.

Pozdrav od učiteľa.

Čítanie úryvku z básne A. S. Puškina „Eugene Onegin“:

Obloha už dýchala jeseňou,
Slnko svietilo menej často,
Deň sa krátil
Tajomný baldachýn lesa
So smutným zvukom sa vyzliekla,
Nad poliami ležala hmla,
Hlučná karavána husí
Natiahnutý na juh: blíži sa
Celkom nudný čas;
Za dvorom už bol november.

Aké pocity prežívate pri počúvaní básne?

O akej sezóne si myslíte, že daná pasáž hovorí?

II. Nahláste tému lekcie.

Je to tak, pasáž hovorí o jeseni. A témou našej lekcie je „Jeseň“

Kedy podľa kalendára začína jeseň?

Aké sú jesenné mesiace? (september október november)

Ako hovoríte jeseň v septembri? (Skoré, zlaté)

Ako hovoríte jeseň v októbri? (dážď)

Ako sa volá jeseň v novembri? (Neskoro)

Čo môžete povedať o slnku na jeseň? (Nekúri dobre, je menej slnečných dní)

Aká je obloha na jeseň? (Ponuré, zamračené, daždivé, zamračené, šedé, tmavé)

Čo sa stane so stromami na jeseň? (Listy žltnú, červenajú, opadávajú, usychajú. Stromy stoja holé)

Presne tak chlapi. Na jeseň začnú listy žltnúť. Žlté listy sú prvým znakom jesene.Ako sa noci predlžujú, rastliny dostávajú menej svetla. Zelená farba v liste klesá. A žltá farba sa stáva viditeľnou. Ale listy sú v rôznych farbách. Závisí to od toho, aká farbiaca látka je v vädnúcom liste. Preto sú listy aj červené.

Pripomeňme si, ako sa volá jav v prírode, keď padá lístie zo stromov? (pad listov)

Nevyhnutnosť pádu listov. To chráni strom pred zimným suchom. Pretože listy odparujú veľa vlhkosti. Zbavenie stromu toxických látok nahromadených v listoch zo zeme a vzduchu. A tiež ochrana tenkých a krehkých konárov pred váhou snehu padajúceho v zime.Stromy sa ako prvé zbavujú lístia, aby nezomreli v zimných mrazoch. Les a pole stoja nahé a smutné, keď pominulo zlaté jesenné obdobie.

Chlapci, ako sa líšia listy? (tvar, veľkosť, farba)

Čo sa stane s trávou? (Vyschne, zožltne, vybledne)

Snímka č.10

Čo robí hmyz, keď príde jeseň? (Schovávajú sa v starých pňoch, háčikoch, vyliezajú pod kôru stromov.)

Presne tak chlapi, jesenné ochladzovanie a vädnutie rastlín ovplyvnilo hmyz. Je ich menej a do konca jesene úplne vymiznú.

Snímka č.11

Čo robia vtáky na jeseň? (Odlietajú do teplejších oblastí)

Ako sa volajú vtáky, ktoré na jeseň opúšťajú svoje rodné krajiny? (migračný)

Vysychanie rastlín, miznutie hmyzu a v niektorých prípadoch zamrznutie vodných plôch vedie k odchodu sťahovavých vtákov. Vtáky, ktoré sa živia hmyzom, odlietajú skôr ako ostatné: rorýs, kukučky, lastovičky a žluvy. Pred odletom sa vtáky zhromažďujú v kŕdľoch. Vtáky, ktorým sa nepodarí vyliahnuť mláďatá, odlietajú ako prvé. Za nimi lietajú mladé, ale už silnejšie vtáky. Niektoré vtáky pred odletom putujú z miesta na miesto. Pokles teploty a nedostatok potravy sú spojené so zmenami v živote zvierat.

Snímka č.12

Čo robia zvieratá na jeseň?

(Pripravujú sa na zimu. Niektorí chodia spať na celú zimu (medveď, ježko, jazvec.), iní menia kožu (zajac, veverička, líška), ďalší si robia zásoby na zimu (veverička, ježko).

Snímka č.13

Na jeseň prebieha zber na poliach, v záhradách a sadoch. Ľudia zbierajú zeleninu a ovocie.

Prečo ľudia zbierajú zeleninu a ovocie? (Vyrábajú si zásoby na zimu.)

Snímka č.14

Chlapci, aké je jesenné počasie? (Chladno, daždivo, veterno, niekedy sneží.)

Snímka č.15

III. Fizminutka

Jesenné lístie sa potichu točí, (točí sa na prstoch, ramenách do strán.)
Listy nám ticho ležia pri nohách (Squat)
A pod tvojimi nohami šuštia, šuštia, (pohybuj rukami doľava a doprava)
Akoby sa im opäť chcela zatočiť hlava. (Vstávať, točiť)

Snímka č.16

IV. Materiál na upevnenie.

Gramatická stavba reči a slovotvorba.

1. Tvorenie pomnožných podstatných mien v pádoch nominatívu a genitívu.

Strom-stromy-stromy.

List-list-list.

Tráva-bylinky-bylinky.

Snímka č.17

2. Výber antonymných slov.

Teplý - studený.

Zamračený deň - slnečný deň.

Suchý list - vlhký list.

Vysoký strom - nízky strom.

Snímka č.18

3. Správne používanie predložiek: in, on, about, under, with, pretože, from under.

4. Čítanie a prerozprávanie príbehu „Jeseň“

Po lete prichádza jeseň. Postupne sa dni zaťahujú, slnko svieti čoraz menej. Obloha je pokrytá sivými mrakmi. Často prší - dlhé, mrholiace dažde. Listy na stromoch žltnú a opadávajú. Studený vietor trhá listy z konárov, tie padajú na zem a prikrývajú ich zlatým kobercom. Tráva vädne. Vonku je vlhko a kaša. Vtáky už nespievajú. Skrývajú sa pred dažďom, zhromažďujú sa v kŕdľoch a odlietajú ďaleko do teplejších oblastí. Bez dáždnika nemôžete ísť von, zmoknete. A bez bundy a topánok je zima.

Snímka č.19

V. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Chlapci, o akom ročnom období sme sa dnes bavili v triede?

Ako sa jeseň líši od leta? (Príbehy študentov)

Čo sa stane len na jeseň? (Úroda, vtáky odlietajú, listy padajú)

Dnes ste v triede pracovali veľmi dobre a správne ste odpovedali na otázky.

Tým sa lekcia končí. Zbohom.

Triedy v seniorskej rečovej skupine na lexikálnu tému „Jeseň“

Učiteľ logopéd

Systematizovať vedomosti detí o jesenných a jesenných javoch.

1. Rozšírte a aktivujte slovnú zásobu na tému „Jeseň“.

3. Pokračujte v učení, ako koordinovať pohyby s rečou.

4. Rozvíjajte jemnú motoriku prstov pomocou prstových cvičení.

5.Rozvíjajte rečové dýchanie.

6.Rozvíjajte gymnastiku.

7.Rozvíjajte priestorové koncepty.

8. Rozvíjajte pozornosť a pamäť.

9. Pestovať pozitívny vzťah k hodine, samostatnosť, kontrolu nad vlastným prejavom.

10. Aktivujte slovesný slovník na túto tému.

11.Pokračovať v učení sa, ako vytvárať vety podľa obrázkov a z nich krátky príbeh.

12.Naďalej učte deti odpovedať na otázky celými vetami.

Vybavenie:

Obrázky s listami, listy bieleho papiera, sada listov pre každé dieťa, obrázky stromov, jesenné lístie, hudba „Sounds of the Autumn Forest“, lopta.

Priebeh lekcie:

    Org. moment

Deti vstupujú na ihrisko, na koberci sú listy.

L.: Chlapci, pozdravte našich hostí. Dnes máme nezvyčajnú aktivitu, pocestujeme s vami!

L.: - Poď, ty a ja budeme vdychovať dobrú náladu nosom a vydychovať zlú náladu ústami (prvky dychových cvičení)

Teraz mi dovoľ, aby som sa na teba usmieval a ty sa usmieval na mňa, a potom sa na seba usmejeme (prvky artikulačnej gymnastiky)

Hádanka: - Prinášam úrodu, znovu sejem polia, posielam vtáky na juh, zbavujem stromov, ale borovíc a jedlí sa nedotýkam. Ja... (jeseň)

L.: - Hádaj, v akom ročnom období pôjdeme?

L.: - Presne tak, ideme na jeseň.

Znie hudba jesenného lesa. Deti chodia v kruhu okolo listov na podlahe.

L.: Chlapci, pozrite sa okolo seba, čo vidíte?

(odpovede detí).

L.: -Akej farby sú listy?

(odpovede detí).

L.: - Ako povedať o listoch rôznych farieb?

(odpovede detí).

L.:-Áno, listy sú rôznej farby, sú viacfarebné.

L.: -Aké máme listy?

(odpovede detí sa nazývajú listy).

L.: - Aké jesenné mesiace poznáte? (september október november). - Zafixujme si ich (prvky prstovej gymnastiky): September - hranou dlane pravej ruky udrieme vonkajšiu časť dlane ľavej ruky; október - päsťou pravej ruky zasiahnite vonkajšiu časť dlane ľavej ruky; November - tlieskajte dvoma dlaňami.

    Úvod do témy

L.: Teraz pozorne počúvajte báseň.

Listy padajú, padajú,

V našej záhrade padá lístie,

Žlté, červené listy,

Stáčajú sa a lietajú vo vetre.

L.: -O akom ročnom období je táto báseň?

Odpovede detí: - (o jeseni).

L.-: - Chlapci, aké jesenné znamenia poznáte?

Odpovede detí: -Obloha je pokrytá oblakmi. Slnko vykúka spoza mrakov čoraz menej. Fúka nahnevaný severák. Často prší chladno. Listy na stromoch žltnú, červenajú a opadávajú. Listy pokrývajú zem farebným kobercom. Vtáky odlietajú do teplejších oblastí. Ľudia zbierajú úrodu. V lese sa objavili huby a bobule.

    Hra "Vyzvite akciu."

L.: - Chlapci, povedali ste, že na jeseň často fúka vietor. Dnes fúkalo od samého rána, stretla som ho cestou do škôlky a dal mi čarovnú guľu.

Ples je jesenný a čarovný,

Skočí vám do náručia

A klásť otázky.

L.: - Chlapci, poďme na jesennú lúku a zahrajme si hru. Komu hodím loptu, ten odpovie na otázku a za správnu odpoveď ti dám jesenný list.

L.: Listy na jeseň (čo robia?)

Odpovede detí: - Listy na jeseň žltnú, opadávajú atď.

L.: -Dážď na jeseň?

Odpovede detí: - Na jeseň prší, mrholí, padá atď.

L.: Úroda na jeseň?

Odpovede detí: -Úroda sa zbiera na jeseň.

L.: Vtáky na jeseň?

Odpovede detí: -Vtáky na jeseň odlietajú.

L.: -Stromy na jeseň?

Odpovede detí: -Stromy na jeseň zhadzujú lístie.

L.: Zvieratá na jeseň?

Odpovede detí: -Zvieratká sa na jeseň pripravujú na zimu a prezliekajú sa.

    Fizminutka

Jesenné lístie sa ticho točí

(deti sa točia na špičkách)

Listy nám ticho padajú pod nohy

(deti sa prikrčia)

A šuštia a šuštia pod nohami

(vlnové pohyby so spustenými rukami)

Akoby sa im chcelo znova zatočiť hlavou

(zdvihnú sa na špičky a točia sa).

    Tvorenie privlastňovacích prídavných mien. Hra „Z koho vetvy sú deti?

L.: -List z brezy? Odpovede detí: - breza,

Jarabinový list? Odpovede detí: - jarabina,

List z dubu? - dub.

List z osiky? – osika.

(deti priraďujú obrázky s listami k želanému stromu na obrázku).

    Hra o pozornosť.

Logopéd ukazuje deťom rad listov a deti ich pomenúvajú. Logopéd vyzve deti, aby zavreli oči, odstráni jeden obrázok a deti musia uhádnuť, ktorý obrázok chýba.

    Vývoj priestorových koncepcií. Rozloženie vzoru jesenných listov na koberec.

( Logopéd vyzve deti, aby na list papiera rozložili vzor jesenného lístia tak, ako bol na tabuli).

- Aký list je v strede?

- Ktorý list je vľavo?

- Ktorý list je vpravo?

(odpovede detí).

    Prerozprávanie príbehu pomocou obrázkov.

L.: - Vypočujte si príbeh a skúste ho prerozprávať pomocou obrázkov. "Jeseň" Prišla jeseň. Slnko slabo hreje. Fúka silný vietor. Po oblohe plávajú sivé oblaky. Často prší chladno. Vietor trhá žlté listy zo stromov. Listy pokrývajú zem farebným kobercom. Vtáky lietajú na juh.

(Prerozprávanie príbehu deťmi)

    Chvíľka relaxu.

L.: -Teraz si oddýchnime. Ľahnite si na žltú jesennú lúku, zatvorte oči, relaxujte.

Deti ležia na čistinke a čítajú báseň:

Prišla jeseň

Kvety vyschli,

A vyzerajú smutne

Holé kríky.

Zvädne a zožltne

Tráva na lúkach

Práve sa zelene.

Zima na poliach.

Oblohu zakrýva oblak.

Slnko nesvieti

Vietor kvíli na poli,

Dážď mrholí.

Vody začali šumieť

rýchleho prúdu,

Vtáky odleteli

Do teplejších oblastí.

Znie pokojná hudba.

    Zhrnutie lekcie

L.: - Vyučovacia hodina sa skončila, povedzte mi, o akom ročnom období sme sa počas hodiny rozprávali? Čo sa stane len na jeseň?

L.: -Všetkým veľmi pekne ďakujem, že ste úlohy zvládli tak dobre, všetci boli šikovní. Za toto si zatlieskajme (deti tlieskajú rukami).

Nadežda Anikina

Abstraktné triedy pre logoskupinu na lexikálnu tému« jeseň» .

Nápravné výchovné úloha:

Systematizovať vedomosti detí o jesenné a jesenné javy;

Aktivujte si na to slovesný slovník tému;

Pokračujte v učení sa, ako vytvárať vety na základe obrázkov a z nich krátky príbeh;

Pokračujte v učení detí odpovedať na otázky celými vetami;

Pokračujte v učení sa koordinácie pohybov s rečou.

Nápravné a rozvojové úloha:

Rozvíjajte jemné motorické zručnosti prstov pomocou prstových cvičení;

Pokračujte v rozvoji pamäti a myslenia prostredníctvom hier a cvičení.

Nápravné a výchovné úloha:

Podporujte pozitívny vzťah k ročným obdobiam « jeseň» , ukázať deťom, že neexistuje zlé počasie, že každé ročné obdobie je svojím spôsobom výnimočné;

Kontrola nad vlastnou rečou a rečou iných detí.

Vybavenie: prezentácia (obrázky jeseň, kocky podľa ročných období, obrázky na dychové cvičenia, lopta, panel listov.

Deti to potrebujú vedieť:

1. PREDMETOVÝ SLOVNÍK:

jeseň, lístie, padanie listov, kŕdeľ, mráz, dážď, (jeseň) čas, oblaky, mláky, hmla, zvieratá, brloh, dutina, diera, kaša, vädnutie, september, október, november, dáždnik, strom, borovica, smrek, vŕba, breza, javor, jarabina, dub, osika.

2. SLOVNÍK SLOVES:

Padať, mrviť sa, víriť, šušťať, červenať sa, žltnúť, skladovať, sušiť, vädnúť, fúkať, zaspávať, zbierať, meniť sa, lietať, šušťať, napredovať, príď, mračiť sa, rozlúčiť sa, odletieť, obliekať sa, pripraviť sa, uschnúť , mrholiť, rásť, padať, sekať, zbierať.

3. SLOVNÍK ZNAKOV:

Červená, žltá, oranžová, bordová, karmínová, jeseň, daždivý, studený, zamračený, chladný, skorý, neskorý, zlatý, ihličnatý, farebný, nudný, smutný, na rozlúčku, vzdialený, ponurý, vlhký, úžasný, krásny, holý, listnatý, zmiešaný, vysoký, nízky,

mladý, starý, zúbožený, mocný, štíhly, široký, veľkolepý, jeseň.

4. SLOVNÍK prísloviek:

Zamračené, daždivé, studené, skoré, neskoré, svetlé, slnečné, veterné, pochmúrne, svieže, vysoké, nízke, husté, zriedkavé.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment

Logopéd: Ahojte chalani. Dnes tu máme niečo nezvyčajné trieda, budeme cestovať s vami! Hádajte, v akom ročnom období pôjdeme?

Prinášam úrodu, znovu osievam polia,

Posielam vtáky na juh, orezávam stromy,

Ale nedotýkam sa borovice a jedle. ja… (jeseň)

Logopéd: Presne tak, ideme na to jeseň(zobrazí sa snímka jeseň) .

Na začiatok, chlapci, urobíme cvičenia pre jazyk:

Artikulačná gymnastika

Kráčali a kráčali a prišli k medvedej brlohu. Otvorte ústa dokorán, ukážte mu, ako medveď zíva Chcem spať na jeseň. Otvorte a zatvorte ústa. Brusnica. Pozrite, koľko je tu brusníc! Nazbierajte dlaň plnú brusníc. Ochutnajte bobule a dôkladne ich žuvajte. Imitácia žuvania. Sme šťastní a šťastní jesenný les, usmejme sa na seba aj na obyvateľov lesa. Usmievajte sa (zatvorené pery a zuby). Tučný škrečok. Ukážte, aké hrubé líca má škrečok, ktorý nosí zásoby do svojej nory. Nafúknite obe líca súčasne. Škrečok vysypal zrno do otvoru. Vytiahnite líca. Veverička hryzie orechy. Usmievajte sa a drkotajte zubami. Jazyk v húštine. Ukážte, ako sa jazyk plazí medzi hustými stromami (so zubami). Pery v úsmeve. Pomaly vyplazujte jazyk, hryzte ho po celom povrchu. Stúpame cez vetrolam. Pery v úsmeve. Široký jazyk sa silno stláča smerom von medzi zuby, takže horné rezáky škrabú pozdĺž zadnej časti jazyka. Stopy po zuboch na jazyku sú cestičky v lese. Blýska sa veveričím chvostíkom. Ústa sú otvorené, pery sú v úsmeve. Silne vyčnievajúci jazyk otočte takto doprava a doľava. Tak, aby sa jeho hrot dotýkal kútikov úst. Čeľuste a zuby sú nehybné. Veľmi chutné brusnice. Opäť si vychutnáme brusnice. Ústa sú otvorené, pery sú v úsmeve. Špičkou jazyka si olíznite hornú peru od jedného kútika úst k druhému. Olíznite si spodnú peru. Pohyby by mali byť plynulé, spodná čeľusť nehybná. Umyme si zuby. Veverička nás pohostila orieškami. Zjedli sme ich, teraz si poďme umyť zuby. Jazykom vyčistite najprv horné zuby, potom dolné zuby. Potom robte krúživé pohyby jazykom. Dbajte na to, aby sa čeľuste nepohybovali a pery sa nevzďaľovali.

Logopéd: Výborne chlapci.

Hra « Jesenné prasiatko» .

Logopéd: - Vymenujte, ktoré jesenné mesiace viete? (september október november).

Logopéd: - Chlapci, povedzte mi, ktoré poznáš príznaky jesene?

Obloha je pokrytá mrakmi. Slnko vykúka spoza mrakov čoraz menej.

Fúka nahnevaný severák.

Často prší chladno.

Listy na stromoch žltnú, červenajú a opadávajú.

Listy pokrývajú zem farebným kobercom.

Vtáky odlietajú do teplejších oblastí.

Ľudia zbierajú úrodu.

V lese sa objavili huby a bobule.

Ale mám kocky v rukách, povedz mi, prosím, kedy sa to stane?

Logopéd: Výborne, už si povedal, že fúka studený vietor, urobme si spolu dychové cvičenia.

Fúkanie jesenná svetlá strana: "Ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo, (Ticho.) Letáky (prsty) sotva sa pohybuje. Modul silný trela: “Úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú!” (Nahlas.) Stratené mm a. nos, zakričal mm: "Ach!" (Najskôr nahlas, potom potichu.)

Jesenné lístie visiace, chrapľavý. strapce u nás Hovoria: "A-o-u-i".

Vývoj fyziologického dýchania

Statické cvičenie.

Vdychujeme vôňu lesa. Nadýchnite sa nosom, pauza, počítajte "raz", "dva", "tri" vydýchnite ústami.

Deti majú na stole obrázky « jeseň» , fúkame a vidíme, čo tam umelec nakreslil.

Zafúkal vetrík, lístie zašušťalo a letelo k zemi.

Fúka slabý vánok - F-F-F...

A list sa trasie takto - F-F-F...

Fúka silný vietor - F-F-F...

A list sa trasie takto - F-F-F...

Vetrík veje, lístie sa hojdá a spieva svoje piesne.

Logopéd: Výborne. Ach chlapci, kto to šuští pod našim stolom (pozrieme sa pod stôl, je to škriatok, chce si s nami zahrať hru.

Hra "Návšteva Gnome Gnomych".

Cieľ: naučiť sa používať zdrobnelé a láskavé slová.

Les, huba, strom, list, kvet, dážď, oblak, vietor.

Logopéd: Výborne, chlapci, aj vy ste si poradili s touto úlohou.

Dáme si pauzu a spolu s gnómom si urobíme prstovú gymnastiku.

Prstová gymnastika « jeseň» .

Vietor letel lesom, (Hladké vlnové pohyby dlaňami.)

Vietor počítal listy: Tu je jeden dubový, (Ohnite jeden prst na oboch rukách.)

Tu je jeden javorový,

Tu je vyrezávaný jarabina,

Tu zo zlatej brezy,

Tu je posledný list z osiky (Kľudne položte ich dlane na stôl.)

Vietor to odvial na cestu.

Logopéd: Dobre chlapci, ale je čas, aby škriatok utiekol k svojim bratom. A pokračujeme s vami ďalej.

Chlapci, poďme na to jeseň vyčistiť a zahrať si hru. Komu hodím loptu, ten odpovie na otázku a za správnu odpoveď ti dám jesenné lístie.

Listy na jeseň(čo robia)- Listy na jeseň zožltnúť, odpadávať atď.

Dážď jeseň - Dážď mrholí na jeseň, ide atď.

Úroda jeseň - Úroda sa zbiera na jeseň.

Vtáky na jeseň - Vtáky odlietajú na jeseň.

Stromy jeseň - Stromy na jeseň zhadzujú listy.

Zvieratá jeseň - Zvieratá sa na jeseň pripravujú na zimu, prezliecť si kožuchy.

Hra "Jeden-veľa"

Cieľ: naučiť sa pomenúvať slová v množnom čísle.

Huba, strom, bobule, list, kaluž, ker, dážď, konár, oblak, konár.

Logopéd: Chlapci, pravdepodobne ste už príliš dlho sedeli, postavme sa na nohy.

Minúta telesnej výchovy "Na huby"

Všetky malé zvieratká na okraji kráčajú v kruhu a držia sa za ruky.

Hľadajú mliečne huby a hríby.

Veveričky skákali, skákali v drepe,

Klobúčiky šafranového mlieka boli odtrhnuté. Ošklbať "huby".

Líška bežala, Bežala, zbierala "huby".

Zbieral som líšky.

Zajačiky cválali, cválali, trhali "huby"

Hľadali medové huby.

Medveď prešiel okolo, kolísali sa,

Muchovník rozdrvený. dupať pravou nohou.

Logopéd: A teraz skontrolujem, koľko toho viete jesenné lístie. (plagát s listami, ktoré sme nazbierali).

Hra "Pomenujte list"

Logopéd: - Vypočujte si príbeh a skúste ho prerozprávať pomocou obrázkov.

Prerozprávanie príbehu pomocou obrázkov.

« jeseň»

Prišiel jeseň. Slnko slabo hreje. Fúka silný vietor. Po oblohe plávajú sivé oblaky. Často prší chladno. Vietor trhá žlté listy zo stromov. Listy pokrývajú zem farebným kobercom. Vtáky lietajú na juh.

Chvíľka relaxu.

Logopéd: - Teraz si oddýchnime. Ľahnite si na žltú jesenná lúka, zavri oči, uvoľni sa. Deti klamú "na čistinke", logopédčíta báseň. Pre relax hrá hudba.

« na jeseň» (A. Pleshcheeva)

Prišla jeseň.

Kvety vyschli,

A holé kríky vyzerajú smutne.

Tráva na lúkach vädne a žltne,

Zima sa na poliach práve zelene.

Oblohu zakrýva oblak

Slnko nesvieti;

Vietor kvíli na poli;

Dážď mrholí.

Vody začali šumieť

Rýchly prúd

Vtáky odleteli

Do teplých krajov.

Spodná čiara triedy. Logopéd: - Lekcia sa skončila, povedz mi, o akom ročnom období sme hovorili trieda? Čo sme si dnes zopakovali, čo sme sa naučili? Čo sa ti najviac páčilo trieda?


Podobné články

2024 ap37.ru. Záhrada. Dekoratívne kríky. Choroby a škodcovia.