Դասի փոփոխական հոսանքի փոխարինիչ: Ֆիզիկայի դասի ուրվագիծ
Էլեկտրամագնիսական դաշտ
ԴԱՍ 8/20
Թեման Փոխարինող հոսանք: Այլընտրանք
Դասի նպատակը. Ձևավորել ուսանողների ըմբռնումը փոփոխական հոսանքի վերաբերյալ և ինչպես ստանալ այն:
Դասի տեսակը ՝ համակցված դաս:
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
Ուսումնասիրելով նոր նյութ
Արտադրության մեջ և առօրյա կյանքում փոփոխական հոսանքը շատ ավելի հաճախ է օգտագործվում, քան ուղղակի հոսանքը:
Ø Փոխարինող հոսանքը էլեկտրական հոսանք է, որը պարբերաբար փոխվում է մեծության և ուղղության մեջ:
Փոխարինող հոսանքն արտադրվում է փոխարինող հոսանքի գեներատորների միջոցով `օգտագործելով էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի երեւույթը: Պատկերացրեք S տարածքով շրջանակի տեսքով դիրիժորը, որը անկյունային արագությամբ ω-ով միատեսակ պտտվում է միատեսակ մագնիսական դաշտում (մագնիսական ինդուկցիան ուղղահայաց է շրջանակի պտտման առանցքի վրա): Մագնիսական հոսք շրջանակի միջով Ф \u003d ВScosα, որտեղ α - անկյունն է նորմալ վեկտորի ՝ շրջանակի տարածքի և մագնիսական ինդուկցիայի գծերի միջև:
Եթե \u200b\u200bմենք սկսենք ժամանակացույցը այն պահին, երբ վեկտորը ուղղվում է մագնիսական ինդուկցիայի գծերի երկայնքով, ապա α անկյան անկյունի սկզբնական արժեքը զրո է, և անկյան անկման կախվածությունը ժամանակից ունի ձևը.
Մագնիսական հոսքի փոփոխությունը հանգեցնում է շրջանակում EMF ինդուկցիայի առաջացմանը: Էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի օրենքի համաձայն, մագնիսական հոսքի փոփոխության տեմպը Δ Ф / Δ t մաթեմատիկայի տեսանկյունից Ф (t) ֆունկցիայի ածանցյալն է, ուստի
Այսպիսով, քննարկվող շրջանակը EMF- ի աղբյուր է, կատարում է ներդաշնակ տատանումներ ամպլիտուդայով, եթե շրջանակը բաղկացած է N շրջադարձից, ապա EMF ամպլիտուդը ավելանում է N անգամ.
Արդյունքում ստացված EMF- ից օգտվելու համար դուք կարող եք կցել շրջանակի շարժվող ծայրերը արտաքին էլեկտրական շրջանի ֆիքսված շփումներին: Հնարավոր է, օրինակ, ապահովել, որ շրջանակի ծայրերից յուրաքանչյուրի մետաղական օղակը սահի իր առաձգական շփման վրայով (վրձին): Ապա խոզանակները կարելի է համարել որպես ընթացիկ աղբյուրների բևեռներ:
Եթե \u200b\u200bայս բևեռներին մի դիմադրություն միացնեք R դիմադրությամբ, ապա ռեզիստորի վրայի լարումը կհամընկնի EMF- ի հետ շրջանակում. Եվ ռեզիստորի հոսանքը կլինի.
Այս արտահայտության մեջ հոսանքի ամպլիտուդը փոփոխական հոսանքի ժամանակաշրջանն է և դրա հաճախականությունը
ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՎԱ ՆՅՈՒԹԻ ՖԻԿԱ
ԻՆՉ Սովորեցինք ԴԱՍՈՒՄ
· Փոխարինող հոսանքը էլեկտրական հոսանք է, որը պարբերաբար փոխվում է մեծության և ուղղության մեջ:
· Այլընտրանքը էլեկտրամեխանիկական սարք է, որը մեխանիկական էներգիան փոխակերպում է ընթացիկ էլեկտրական էներգիայի:
Рів1 № 9.2; 9.11; 9.12; 9.13.
Рів2 № 9.24; 9.25; 9.26, 9.27:
Рів3 № 9.31, 9.32; 9.33; 9.34.
Մանկավարժական ստեղծագործության համառուսաստանյան փառատոն
(2016/2017 ուսումնական տարի)
Առաջադրումը ՝ մանկավարժական գաղափարներ և տեխնոլոգիաներ
Աշխատանքի վերնագիր. Դասի ամփոփագիր «Այլընտրանք. Տրանսֆորմատոր »9 բջիջ
Դաս թեմայով ՝ Այլընտրանք: Տրանսֆորմատոր
Դասի նպատակը `էլեկտրական էներգիա ստանալու արդյունաբերական մեթոդի վերաբերյալ գիտելիքների կրկնություն և ընդհանրացում, տրանսֆորմատորի մանրամասն ուսումնասիրություն:
Առաջադրանքներ
Կրթական
Համախմբել գիտելիքները «Էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի և փոփոխական հոսանքի ֆենոմենը» թեմաների վերաբերյալ:
Ուսումնասիրեք փոփոխական հոսանք ստանալու և փոխանցելու սկզբունքը:
Տեխնիկական սարքերի հետ ծանոթանալու համար `այլընտրանք և տրանսֆորմատոր:
Արգացող
Փորձի և անկախ աշխատանքի ցուցադրումը դիտելու գործընթացում պայմաններ ստեղծեք ճանաչողական հետաքրքրությունների և մտավոր ունակությունների զարգացման համար:
Մշակել վարկածներ առաջ քաշելու և ստուգելու կարողությունը, հայտնաբերել էլեկտրական հոսանքի և մագնիսական դաշտի միջև կապը, բացատրել արդյունքները:
Կրթական
Ստեղծեք պայմաններ առարկայի նկատմամբ հետաքրքրությունը խթանելու համար `ուսանողներին զինելու ճանաչողական գիտական \u200b\u200bմեթոդներով` թույլ տալով նրանց օբյեկտիվ գիտելիքներ ստանալ շրջապատող աշխարհի մասին:
Դաստիարակել տեխնիկական սարքերի անվտանգ օգտագործման կանոններին համապատասխանելու անհրաժեշտությունը, հանդես գալ որպես էլեկտրական էներգիայի իրավասու սպառող:
Դասի պլան:
Izingամանակի կազմակերպում:
Փոփոխական հոսանքի (+ ցուցադրություն) մասին նյութի ուսումնասիրություն:
Այլընտրանքի շահագործման սկզբունքի ուսումնասիրություն:
ACանոթություն AC փոխանցման մարտահրավերներին:
Տրանսֆորմատորային սարքի ուսումնասիրություն:
ACանոթություն AC փոխանցման սկզբունքներին:
Դասի ամփոփում
Տնային աշխատանք.
Դասընթացների ժամանակ
Կազմակերպչական պահ: Կրկնություն d / z. Դրդապատճառ
Գիտե՞ք 19-րդ դարի սկզբին հայտնաբերված որևէ ֆիզիկական երեւույթ, որը ընկած է ողջ ժամանակակից քաղաքակրթության հիմքում, և նույնիսկ յուրաքանչյուրիս անձնական հարմարավետությունն անմիջականորեն կապված է այս երեւույթի հետ: Լսեք երեխաներին
(Սա EMP երեւույթ է)
Կապ կա՞ արդյոք EMP երեւույթի և էլեկտրաէներգիայի արտադրության միջև, որը մատակարարվում է յուրաքանչյուրիս տներին և բնակարաններին:
Մենք խոսեցինք այն մասին, թե ինչպես է էլեկտրականությունը ստեղծվում 9-րդ դասարանում:
(կրկնել ստուգումը Plikers- ով)
Այսպիսով, այսօրվա դասի թեման. «Այլընտրանք. Տրանսֆորմատոր »
Այսօր դասում մենք ավելի մանրամասն կանդրադառնանք էլեկտրաէներգիա արտադրելու և այն սպառողներին փոխանցելու ֆիզիկական հիմքերի հետ:
Ես առաջարկում եմ դիտարկել փորձը
կծիկ և մագնիս մոտենալիս և հեռանալիս,
կծիկն ու մագնիսը կծիկի առանցքին ուղղահայաց շարժվելիս
Անկախ ստացված առաջարկներից, անցկացրեք ինդուկցիայի ընթացիկ սերնդի ցուցադրում (օգտագործելով Logger Lite ծրագիրը):
Ուսանողների ուշադրությունը հրավիրեք թրթռումների շեղմանը հակառակ ուղղությամբ:
Հարցեր տալ:
- արդյո՞ք փոխվեց ինդուկցիայի հոսանքի ուղղությունը, երբ փոխվեց շղթան թափանցող մագնիսական հոսքը:
- հնարավո՞ր է պնդել, որ ինդուկցիոն հոսանքի մոդուլի արժեքը կայուն էր:
- Հնարավո՞ր է, որ կծիկ-մագնիսական համակարգը հասնի անընդհատ մագնիսական հոսքի փոփոխության:
3. Մագնիսի պտտման ժամանակ ինդուկցիոն հոսանքի առաջացման ցուցադրում: Rationույցի արդյունքների փուլային վերլուծություն: Օգտագործեք Logger Lite- ը:
Ինդուկցիոն հոսանքի արժեքի ժամանակի կախվածության գրաֆիկից հետեւում է, որ փոփոխական հոսանքը պարբերաբար փոխվում է մեծության և ուղղության վրա ՝ շրջանակի ամբողջական պտույտի ժամանակին հավասար ժամանակի համար:
Տեղական հիդրոէլեկտրակայանի մասին տեսահոլովակի ցուցադրում:
Աղյուսակ «Այլընտրանք» + նկար դասագրքում - համեմատեք, ի՞նչը պարզ չէ:
2. Սարքի բացատրությունները.
Տուրբինային գեներատորներում ռոտորը (պտտվում է բարձր հաճախականությամբ), հետեւաբար, դա զանգվածային պողպատե գլան է առանցքային ակոսներով, որտեղ տեղակայված են DC ոլորունները:
Հիդրոգեներատորներում (ցածր արագությամբ) ռոտորը պատրաստվում է աստղի տեսքով, որի արտաքին մակերեսի վրա ուժեղացվում են փոփոխական բևեռականության էլեկտրամագնիսներ, որոնք հոսում են ուղղակի հոսանքով:
Այլընտրանքի ROTOR- ը վարում է գլխավոր շարժիչը. Շոգե տուրբին, հիդրավլիկ տուրբին, ներքին այրման շարժիչ և հողմային տուրբին: Դրա ոլորուն սնուցվում է ուղղակի հոսանքի գեներատորի միջոցով, որը սովորաբար տեղադրվում է ընդհանուր լիսեռի վրա `այլընտրանքով, իսկ երբեմն էլ` ուղղիչից, որը միացված է հենց գեներատորի տերմինալներին:
Հարց. Ինչու հզոր փոխարինիչներում ինդուկցիոն հոսանքը հուզվում է ոչ թե պտտվող շրջանակում, այլ ստացիոնար ստատորի ոլորանում ՝ ինդուկտորի ռոտացիայի պատճառով:
Պատասխան. Հզոր մեքենայի ստատորում, օրինակ, 500 կՎտ-ի համար, արտադրելով 20 կՎ լարման հոսանք, ոլորուն հոսանքը 25 կԱ է: Սահող շփման միջոցով անհնար է հեռացնել նման հոսանքը: Իսկ գրգռիչները ցածր ուժ ունեն, մագնիսացնող հոսանքները չեն գերազանցում հարյուրավոր ամպեր, ինչը հնարավորություն է տալիս նրանց մատակարարել ռոտորի ոլորուն ՝ օգտագործելով լոգարիթմական շփում: Բացի այդ, ստատորը ավելի հեշտ է սառչել:
Գեներատորի կարևոր բնութագիրը հարուցված EMF- ի հաճախականությունն է:
$ \u003d p · n, որտեղ p - բեւեռների զույգերի քանակն է, n - ռոտորի արագությունը:
Գ) Այլընտրանքի կիրառում `տարբեր էլեկտրակայաններում: 300-500 ՄՎտ հզորությամբ գեներատորներն ունեն 99% արդյունավետություն. Դրանք շատ առաջադեմ տեղադրումներ են:
Գ) էլեկտրակայանների մասին `ջերմային, հիդրոտեխնիկական, միջուկային:
ThermalԷԿ-երի արդյունավետությունը 40% -ից ավելին չէ:
ՀԷԿ - էներգիայի կորուստները շատ փոքր են:
Դ) սահմանափակումներ.
Գեներատորի ավելի շատ էներգիա, այնքան քիչ վառելիք է ծախսվում 1 կՎտ / ժ էներգիայի համար: Դա ծախսարդյունավետ է: Բայց որքան շատ ուժ, այնքան ավելի ամպեր, ավելի շատ ջեռուցում և կորուստներ: Տարբեր հովացման մեթոդների (օդ, ջուր, ջրածին, յուղ) օգտագործումն արդեն հասել է ողջամիտ սահմանների. Հզորության հետագա բարձրացումը կհանգեցնի էներգաբլոկների չափի, անբարենպաստ մետաղի սպառման և էլեկտրաէներգիայի կորուստների տեսանկյունից:
Այդ պատճառով մշակվում են նոր նախագծի տուրբինային գեներատորներ, որոնցում օգտագործվում են գերհաղորդիչ ոլորուններ:
ԿՐԻՈENԵՆԻԿ ՏՈՒՐԲՈԳեներատորների մասին. Հաղորդագրություն հաջորդ դասին?
Այսպիսով, եթե ներթափանցող շղթայի մագնիսական հոսքը փոխվի, ապա առաջանում է փոխարինող ինդուկցիոն հոսանք: Այս դեպքում ընդհանրապես նշանակություն չունի `այս դեպքում մագնիսը կտեղափոխվի կծիկի կամ կծիկի` մագնիսի համեմատ. Գլխավորն այն է, որ միացում թափանցող մագնիսական հոսքը անընդհատ փոխվի:
Մեքենա, որի մեջ միացում թափանցող մագնիսական հոսքը պարբերաբար փոխվում է պարբերաբար և առաջանում է փոփոխական հոսանք, հոսանքը կոչվում է էլեկտրամեխանիկական ինդուկցիայի գեներատոր:
Գեներատորի պտտվող մասը կոչվում է ռոտոր, իսկ ստացիոնար մասը ՝ stator:
Մեծ ինդուկցիոն հոսանքներ արտադրող գեներատորներն օգտագործում են էլեկտրամագնիսը որպես ռոտոր և, որպես կանոն, ոչ թե մեկ, այլ մի քանիսը: Սա թույլ է տալիս ռոտացիայի ավելի ցածր արագություն և գեներատորի վրա ավելի քիչ մաշվածություն: Ռուսաստանի արդյունաբերական և լուսավորության ցանցում փոփոխական հոսանքի ստանդարտ հաճախականությունը 50 Հց է:
Մեծ փոփոխական հոսանքներ առաջացնող գեներատորները շարժվում են մեխանիկական էներգիայի միջոցով. Թափվող ջուր (ՀԷԿ), գոլորշի (ԱԷԿ, ատոմակայան): Բայց էլեկտրակայանները տեղակայված են էներգետիկ ռեսուրսների մոտ, և էլեկտրաէներգիան լարերի միջոցով փոխանցվում է սպառողին: Երբ հոսանքը հոսում է լարերի միջով, լարերի տաքացում է տեղի ունենում: Հետեւաբար, ouոուլ-Լենցի օրենքի համաձայն, որոշակի քանակությամբ ջերմություն կորչում է:
Բայց մետաղալարի խաչմերուկը չի կարող շատ մեծ լինել, ուստի երկար հեռավորության վրա սպառողին էլեկտրաէներգիա փոխանցելու համար անհրաժեշտ է իջեցնել փոփոխական հոսանքի արժեքը
Տրանսֆորմատոր
Այլընտրանքային հոսանքի և լարման արժեքը փոխելուն օգնեց գյուտը 1876 թվականին Պ.Ն. Յաբլոչկովի տրանսֆորմատոր:
Նպատակը. 1 - մեծացնել և նվազեցնել AC լարումը աղբյուրից երկար հեռավորության վրա սպառողին փոխանցելիս:
2- AC ցանցից տարբեր սարքերի և տեղադրումների էլեկտրամատակարարման համար:
Սարք. Տրանսֆորմատորի մոդելի և պաստառի վրա անկախ աշխատանք:
Առաջադրանք. - հաշվի առեք սարքը, ուրվագիծը սխեմատիկորեն, տրանսֆորմատորի աշխատանքը պարապ վիճակում (???? - ինչու, երբ երկրորդական միացումը բաց է, տրանսֆորմատորը գրեթե չի սպառում էներգիա)
Դեմոներ. Ցածր լարում (Logger Lite):
Դիագրամների վրա օգտագործիր նկարչություն և նշում:
13 QUOTE 13 QUOTE 1415 1415 13 QUOTE 1415
Հրավիրում եմ ձեզ գնահատելու ձեր գիտելիքները «փոփոխական հոսանք, տրանսֆորմատոր» թեմայի վերաբերյալ
Հետագա փորձարկում Plikers- ի հետ:
Տնային առաջադրանք. 51 վարժություն 42 (1, 2)
Նկար 5515
Կցված ֆայլեր
Դաս «Այլընտրանքային էլեկտրական հոսանքի ստացում» թեմայով:
Դասի տեսակը. Նոր նյութի ուսուցում:
Դասի նպատակները.
Կրթական
«Էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի ֆենոմենը» թեմայի վերաբերյալ գիտելիքների համախմբում:
Սարքի ուսումնասիրություն և փոխարինիչի շահագործման սկզբունքը և դրա կիրառումը:
Արգացող
Փորձի դիտարկման և ցուցադրման միջոցով ճանաչողական հետաքրքրությունների և մտավոր ունակությունների զարգացում:
Կրթական
Առարկայի նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնելը, ուսանողներին զինելու ճանաչողական գիտական \u200b\u200bմեթոդներ ՝ թույլ տալով նրանց օբյեկտիվ գիտելիքներ ստանալ շրջապատող աշխարհի մասին:
Բնության նկատմամբ որպես սոցիալական անհատականության գծի նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի խթանում:
Սարքավորումներ
Ընթացիկ աղբյուր (ВС - 24М);
Collaուցադրման փլվող տրանսֆորմատոր;
Բանալին, գալվանոմետրը, էլեկտրոնային օսիլոսկոպը, էլեկտրական լամպերը (220V, 40W; 3.5V, 0.2A)
Պաստառներ
Համակարգիչ և պրոյեկտոր:
Դասընթացների ժամանակ
Izingամանակի կազմակերպում
Տնային առաջադրանքների ստուգում:
1. Ի՞նչ խնդիր է դրել գիտնական Մ. Ֆարադեյը 1821 թ.
2. Ինչպե՞ս նա լուծեց այս խնդիրը: (Ուսանողը ցուցադրում է փորձեր)
3. Եզրակացություն արեք. Գալվանոմետրին փակված կծիկի մեջ բոլոր փորձերի դեպքում ի՞նչ պայմաններում է առաջացել ինդուկցիոն հոսանք:
4. Ո՞րն է էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի երեւույթը:
5. Ի՞նչ գործնական նշանակություն ունի էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի երեւույթի հայտնաբերումը:
6. Որո՞նք են հայրենական գիտնականների անունները, ովքեր մեծ ներդրում են ունեցել էլեկտրական էներգիայի գեներատորների զարգացման և ստեղծման գործում:
Այսպիսով, մենք դիմում ենք մի սարքի, որը հնարավորություն է տալիս էլեկտրական հոսանք ստանալ, և կոչվում է գեներատոր:
Այս եղանակով էլեկտրական հոսանք առաջացնելու գաղափարը նախ ծագեց Մայքլ Ֆարադեյին: Նրա նկարները նույնիսկ պարունակում են առաջին գեներատորի նկար:
Գեներատորներից շատերն այսպես կոչված են: էլեկտրամեխանիկական գեներատորներ, դրանցում, այդպիսի գեներատորի շարժվող մասի մեխանիկական շարժման շնորհիվ, առաջանում է փոփոխական էլեկտրական հոսանք:
Այսօր ամբողջ արդյունաբերությունն օգտագործում է ճիշտ փոփոխական էլեկտրական հոսանք:
Դա բացատրվում է այն փաստով, որ շատ հարմար է, առաջին հերթին, այլընտրանքային էլեկտրական հոսանք ստանալը, և երկրորդ, հարմար է այն փոխանցել երկար հեռավորությունների վրա: Այդ է պատճառը, որ փոփոխական հոսանքն օգտագործվում է աշխարհի ամենուր:
Այն նշանակված է ալիքային գծով բոլոր գծապատկերների վրա:
Ամանակակից գեներատորը բավականին բարդ սարք է, բայց այն հիմնականում բաղկացած է երկու մասից ՝ ռոտորից և ստատորից:
Նկար 12 - Գեներատոր սարք:
Ստատորը ֆիքսված մաս է: Ռոտորը շարժական է: Կարող ենք ասել, որ ստատորը կծիկի անալոգ է `մեծ թվով պտույտներով: Իսկ ռոտորը մագնիս է, որը պտտվում է և ժամանակի ընթացքում ստեղծում է փոփոխվող մագնիսական հոսք ՝ թափանցելով ստատորի մեջ գտնվող այն պտույտները, առաջացնում և առաջացնում է էլեկտրական հոսանք այս շրջադարձներում:
Եթե \u200b\u200bգեներատորը ցածր էներգիա է, ապա սովորաբար ռոտորը պատրաստվում է մշտական \u200b\u200bմագնիսից: Դրանք տալիս են որոշակի ձև, ներսում ստեղծում են մի քանի առանձին բևեռներ: Այս մշտական \u200b\u200bմագնիսը, պտտվելով ուղղակիորեն ստատորի ներսում, ուղղակիորեն ստեղծում է ինդուկտիվ էլեկտրական հոսանք: Եթե \u200b\u200bանհրաժեշտ է հզոր գեներատոր, ապա այս դեպքում ռոտորը այլևս ոչ թե մշտական \u200b\u200bմագնիս է, այլ էլեկտրամագնիս:
Իհարկե, պետք է ասել, որ բոլոր գեներատորներում ռոտորը պտտվում է արտաքին ուժի աշխատանքի պատճառով: Եթե \u200b\u200bայս գեներատորը տեղադրված է հիդրոէլեկտրակայանում, ապա այնտեղ օգտագործվում է թափվող ջրի էներգիա: Այս դեպքում ռոտորը պտտվում է ցածր արագությամբ: Հետեւաբար, ռոտորի պտտման ժամանակ մագնիսական հոսքի մեծ փոփոխություն ստեղծելու և նշանակալից էլեկտրական հոսք ստանալու համար անհրաժեշտ է կատարել բարդ ձևի ռոտոր: Օրինակ, ջերմային էլեկտրակայաններում գեներատորի համար ռոտորը պտտվելու է մուտքային գոլորշու պատճառով, ռոտացիայի հաճախականությունը բավականին բարձր է, և այս դեպքում բևեռների քանակը և ռոտորի ձևը բոլորովին այլ կլինեն:
Նկար 13 - Ռոտորի և ստատորի սարքը:
Եթե \u200b\u200bմենք խոսում ենք ստատորի մասին, ապա դա գեներատորի անշարժ մասն է: Դրա մեջ կտրված են ակոսներ: Պատկերացրեք մի գլան, որի մեջ ակոսներ են կտրված, այս ակոսներում տեղադրվում է ստատորի ոլորուն, որտեղ առաջանում է ինդուկցիոն էլեկտրական հոսանք: Այս կերպ են աշխատում փոխարինիչները:
Այլընտրանքային էլեկտրական հոսանքի փոխանցման հարցը մեծ նշանակություն ունի: Երկար հեռավորությունների վրա փոփոխական էլեկտրական հոսանքի փոխանցումը կապված է էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի հետ: Այլընտրանքային էլեկտրական հոսանք փոխանցելու համար օգտագործվում են սարքեր, որոնք կոչվում են տրանսֆորմատոր:Տրանսֆորմատոր- էլեկտրական հոսանքի և լարման փոխակերպման սարք:Այն բաղկացած է երկու պարույրից, դրանք կոչվում են ոլորուններ, և այս երկու պարույրները (իրականում կարող են ավելի շատ գալարեր լինել) դրվում են մեկ միջուկի վրա:
Նկար 14 - Տրանսֆորմատորի տեսքը:
Տրանսֆորմատորմի սարք է, որը բաղկացած է ընդհանուր միջուկի վրա դրված երկու կամ ավելի կծիկներից: Երբ մենք միանում ենքփոփոխական էլեկտրական հոսանքոլորուններից մեկին, դրա մեջ ստեղծվում է փոփոխական մագնիսական դաշտ: Մեկ կծիկի մագնիսական դաշտը ուժեղանում է երկաթե միջուկով, և դրա մագնիսական հոսքը ներթափանցում է մյուս կծիկի շրջադարձերի: Այսպիսով, էլեկտրական հոսանք կստեղծվի նաև մյուս կծիկում: Եթե \u200b\u200bմենք այժմ փոխենք հերթափոխի քանակը մեկ կծիկի մեջ և մեկ այլ կծիկի մեջ, ապա տարբեր կծիկներում էլեկտրական հոսանքի արժեքները կփոխվեն:
Այստեղ է տեղի ունենում ամենակարևորը: Բանն այն է, որ երբ էլեկտրական հոսքը հոսում է լարերի միջով, հիմնական կորուստը կապված է այն բանի հետ, որ լարերը ջեռուցվում են, այսինքն. ազդում է էլեկտրական հոսանքի ջերմային ազդեցությունը: Սա ուղղակի թերությունն է ուղղակի էլեկտրական հոսանքի փոխանցման ժամանակ:
Եվ եթե մենք խոսում ենք այլընտրանքային հոսանքի մասին, ապա տրանսֆորմատորի շնորհիվ, ոլորունների շրջադարձերը փոխելով, հնարավոր է կարգավորել էլեկտրական հոսանքի արժեքը: Եթե \u200b\u200bմենք կրճատում ենք շրջադարձերի քանակը, ապա կարող ենք փոխել էլեկտրական հոսանքի արժեքը: Մենք կարող ենք նվազեցնել այն, և փոխանցման ընթացքում էլեկտրական հոսանքի կորուստը նույնպես կնվազի: Հետեւաբար, տրանսֆորմատորը հնարավորություն է տալիս նվազեցնել էլեկտրական հոսանքի արժեքը և բարձրացնել էլեկտրական հոսանքի լարումը:
Այսպիսով, հարմար է փոխանցել էլեկտրական էլեկտրական հոսանք, տրանսֆորմատորը կոչվում է աստիճանաբար, երբ լարումը մեծանում է: Երբ այդպիսի էլեկտրական հոսանքը գալիս է անմիջապես մեր բնակարանները, ապա միացված է մեկ այլ տրանսֆորմատոր, որը կոչվում է ներքևի տրանսֆորմատոր: Այս դեպքում լարումը նվազում է մինչեւ 220 Վտ, բայց շղթայում հոսանքը մեծանում է:
Մենք օգտագործում ենք այս էլեկտրական հոսանքը կենցաղային տեխնիկայի մեջ: Եթե \u200b\u200bառանձին դիտարկենք յուրաքանչյուր էլեկտրահաղորդման գիծ (այն հակիրճ կոչվում է էլեկտրահաղորդման գծեր), ապա յուրաքանչյուր այդպիսի գիծ առանձին-առանձին մշակվում է որոշակի էլեկտրակայանի համար, որից էլեկտրաէներգիա ենք ստանում: Դրա փոխանցման ճանապարհին տեղադրվում են տրանսֆորմատորային կայաններ, որոնք փոխում են փոփոխական էլեկտրական հոսանքի լարումը:
Առաջադրանք
Լարային օղակը տեղադրվում է միատեսակ մագնիսական դաշտում (նկ. 1):
Օղակի կողքին գտնվող սլաքները նշում են, որ դեպքերումաևբօղակը ուղիղ շարժվում է մագնիսական ինդուկցիայի գծերի երկայնքովդաշտեր,և դեպքերումգ, դևդ- պտտվում է առանցքի շուրջ00". Այս դեպքերից ո՞ր դեպքում կարող է ռինգում առաջանալ ինդուկցիոն հոսանք:
Նկար 15
Պատասխան.
Ռինգում ինդուկցիոն հոսանքն առաջանում է միայն այն դեպքում, եթեդ) , քանի որ միայն այս դեպքում է փոխվում օղակի ուրվագիծը թափանցող մագնիսական հոսքը:
Սովորում է նոր նյութ:
Ուսուցիչը ցույց է տալիս Ֆարադեյի փորձը ՝ կենտրոնանալով այն փաստի վրա, որ ինդուկցիոն հոսանքի մոդուլն ու ուղղությունը պարբերաբար փոխվում են:
Փորձի ցուցադրում:
Նկար 16 - Փորձի ցուցադրման սխեմա և դրա արդյունքում առաջացած օսիլոգրաման:
Դիտելով լարման ալիքի ձևի փորձը, ուսանողները պետք է մոտենանեզրակացության համար. լուսավորության ցանցում ընթացիկ ուժը (լարումը) ժամանակի ընթացքում փոխվում է ըստ ներդաշնակ օրենքի (այսինքն ՝ սինուսի կամ կոսինուսային օրենքի): Ուսուցիչը եզրակացությունը լրացնում է տեղեկատվությամբ, որ Ռուսաստանում և աշխարհի շատ երկրներում լուսավորության ցանցում և արդյունաբերությունում օգտագործվող ստանդարտ ընթացիկ հաճախականությունը 50 Հց է:
Ուսուցիչը ցուցադրում է փոխարինիչի մոդել (մագնիսական դաշտում մետաղալարերի շրջադարձություն): Ուսուցիչը ուսանողների ուշադրությունը հրավիրում է այն փաստի վրա, որ գեներատորի մեջ մեխանիկական էներգիան վերածվում է էլեկտրական էներգիայի:
4 . Բացատրություն պաստառով ժամանակակից էլեկտրամեխանիկական ինդուկցիայի գեներատորի սարքերը և դրա հիմնական տարրերի նպատակը:
Նկար 17 - electամանակակից էլեկտրամեխանիկական ինդուկցիայի գեներատորի սարքը:
Հարց դասին : Ինչպե՞ս է գեներատորի ռոտորը ռոտացիայի մեջ դրվում հիդրոէլեկտրակայանում, ջերմային էլեկտրակայանում:
Քննարկվում և ճշգրտվում են ուսանողների պատասխանները:
Ստացեք պատասխանը.
Հիդրոէլեկտրակայաններում `թափվող ջրի հոսքով.
Thermalերմային - բարձր ճնշման և ջերմաստիճանի գոլորշու վրա:
5. Ուսուցիչը ցուցադրում է էլեկտրակայանի աշխատանքային մոդելը:
Դեմո փորձի բովանդակություն.
Մենք միացնում ենք ջրի տուրբինի պտուտակը ռետինե գոտի օգտագործելով գեներատորի պտուտակին: Մենք գեներատորը փակում ենք 3.5 վ լարման ցածր լարման լամպի մոտ: Մենք ծորակից ջուր ենք մատակարարում տուրբին: Տուրբինի ռոտացիան փոխանցվում է գեներատորին: Մենք նկատում ենք էլեկտրական լամպի փայլը:
Աշակերտները պետք է եզրակացության հանգեն. որ ջրի (գոլորշու) մեխանիկական էներգիան վերափոխվում է ռոտորի մեխանիկական էներգիայի, որն էլ իր հերթին վերափոխվում է էլեկտրական էներգիայի:
6. Արդյունաբերական ձեռնարկությունների լուսանկարները ցուցադրվում են էկրանին:
Դասի ընթացքում ստացված գիտելիքների համախմբում:
1) Հարցեր.
Ո՞ր էլեկտրական հոսանքն է կոչվում փոփոխական:ԱՅՍՏԵԻ՞նչ պարզ փորձ կարող եք ձեռք բերել:
Որտեղ է օգտագործվում փոխարինող էլեկտրական հոսանքը:
Ի՞նչ երեւույթի վրա է հիմնված այսօր ամենատարածված փոխարինիչների աշխատանքը:
Պատմեք արդյունաբերական գեներատորի սարքի և գործունեության սկզբունքի մասին:
Ի՞նչն է մղում գեներատորի ռոտորը ջերմային էլեկտրակայանում: հիդրոէլեկտրակայանում
Ո՞րն է արդյունաբերական հոսանքի ստանդարտ հաճախականությունը, որն օգտագործվում է Ռուսաստանում և շատ այլ երկրներում:
2) Խնդրի լուծում.
Վոլժսկայա ՀԷԿ ԻՆՉՊԵՍ: Լենինը կառուցվել է 1950-1957 թվականներին, ունի 30 մ գլուխ (վերին և ստորին հոսանքների բարձրության տարբերությունը) և 2300 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա:
Գնահատեք ջրի սպառումը մեկ վայրկյանում:
Հաշվի առնելով. Լուծում.
Վ \u003d 1 մ3
1) Ep \u003d m g h m \u003d ρ V Ep \u003d ρ V g h ≈ 300 103 J
2) P \u003d W \u003d n Ep
Ամեն վայրկյան ամբարտակից ընկած խորանարդ մետրերի քանակը
Պատասխան. Ep \u003d 300 կJ,
ρ \u003d 103 կգ / մ3
Պ \u003d 2.3 109 Վ
E p -? n \u003d \u003d?
Ամփոփելով.
Ուսուցիչն ամփոփում է դասը, գնահատականներ տալիս աշակերտներին ՝ մեկնաբանելով յուրաքանչյուր պատասխան և գնահատական:
Տնային աշխատանք:
Հիմնական նյութ § 50. ercորավարժություններ: 40 (2), էջ 168:
Լրացուցիչ նյութ. Պատրաստել հաղորդագրություններ «Տոլյատիի ջերմային կայաններ» և «thermalերմային և հիդրոէլեկտրակայանների շահագործման հետ կապված էկոլոգիական խնդիրներ» թեմայով:
Բաժիններ. Ֆիզիկա
Դասի տեսակը - նոր գիտելիքների ձևավորում:
Սարքավորումներ:
- աղյուսակ «Այլընտրանքի շահագործման սկզբունքը»,
- «AC ընդդեմ DC» տեսահոլովակ,
- այլընտրանքային մոդել:
Դասի նպատակը.
- ուսումնասիրել սարքը և փոխարինիչի շահագործման սկզբունքը, փոփոխական հոսանքի սահմանումը, հոսանքը բնութագրող պարամետրերը (ամպլիտուդ, ժամանակահատված, հաճախություն, փուլ), վերլուծական և գրաֆիկական մեթոդի միջոցով փոփոխական հոսանքի պարամետրերը որոշելու ունակություն ձևավորելու համար.
- զարգացնել ստացված տեղեկատվությունը վերլուծելու, դասակարգելու, տեղեկատու գրքերից օգտվելու ունակությունը:
Դասընթացների ժամանակ
1. Izingամանակի կազմակերպում:
2. Հիմնական գիտելիքների թարմացում: (Սլայդներ 1,2)
1. Դիրիժորը էլեկտրական դաշտում է: Ինչպե՞ս են դրա մեջ շարժվում անվճար էլեկտրական լիցքերը:
Ա. Օսկիլատ
Բ. Քաոսային
Բ. Կարգին
2. Ո՞րն է էլեկտրական հոսանքի ընդունված ուղղությունը:
A. Դրական լիցքավորված մասնիկների պատվիրված շարժման ուղղությունը:
Բ. Բացասական լիցքավորված մասնիկների դասավորված շարժման ուղղությունը:
Գ. Հստակ պատասխան չի կարող տրվել:
3. Ի՞նչ դեր ունի հոսանքի աղբյուրը էլեկտրական շղթայում:
A. Առաջացնում է լիցքավորված մասնիկներ:
Բ. Ստեղծում և պահպանում է պոտենցիալ տարբերություն էլեկտրական շղթայում:
Բ. Առանձնացնում է դրական և բացասական մեղադրանքները:
4. Դիրիժորում չկա էլեկտրական դաշտ: Ինչպե՞ս են դրա մեջ շարժվում անվճար էլեկտրական լիցքերը:
A. Կատարեք տատանողական շարժում:
Բ. Քաոսային
Բ. Կարգին:
5. Ո՞ր ուժերն են առաջացնում լիցքի տարանջատում ընթացիկ աղբյուրում:
A. Կուլոնային վանող ուժեր:
B. Արտաքին (ոչ էլեկտրական) ուժեր:
Գ. Կուլոնային վանող ուժերը և արտաքին (ոչ էլեկտրական) ուժերը:
3. Նպատակի և դասի ծրագրի հաղորդակցում.
Մենք կրկնել ենք նյութը ուղղակի էլեկտրական հոսանքի վրա, և այժմ մենք կուսումնասիրենք փոփոխական էլեկտրական հոսանքը: (Սլայդներ 3.4)
իմանալ
- aC հոսանքի հայտնաբերում
- aC պարամետրեր (ամպլիտուդա, ժամանակահատված, հաճախականություն, փուլ)
- փոփոխական հոսանքի ստացման եղանակ
ի վիճակի լինել:
- որոշել փոխարինող ընթացիկ պարամետրերը
- գծապատկեր ըստ աղյուսակի և կարդա փոփոխական հոսանքի գրաֆիկը
4. Սովորում է նոր նյութ:
Մինչև 19-րդ դարի վերջը օգտագործվում էին միայն ուղղակի հոսանքի աղբյուրներ ՝ քիմիական տարրեր և գեներատորներ: Սա սահմանափակում էր էլեկտրական էներգիան երկար հեռավորությունների վրա փոխանցելու հնարավորությունը: Խնդիրը լուծվեց AC- ի և տրանսֆորմատորների միջոցով:
(Սլայդներ 5.6)
Փոխարինող հոսանք Հոսանք է, որի մեծության և ուղղության փոփոխությունը պարբերաբար պարբերաբար կրկնվում է և որը բնութագրվում է դրանով ամպլիտուդիա, ժամանակահատված, հաճախություն, փուլ.
Ամպլիտուդ- ֆիզիկական մեծության առավելագույն արժեքը: (Նշված է մեծատառերով `m ցուցիչով` Im, Um, Em
Ժամանակաշրջան - ժամանակը, որի ընթացքում փոփոխական հոսանքը կատարում է իր փոփոխությունների ամբողջական ցիկլ: T - ժամանակահատվածը, s.
ՀաճախականությունPeriodsամանակահատվածների քանակը վայրկյանում է: զ - հաճախականություն, Հց.
f \u003d 50Hz - Ռուսաստանում փոփոխական հոսանքի արդյունաբերական հաճախականություն:
Դա հետաքրքիր է. (Սլայդ 7):
(Ուսանողների զեկույց այլ երկրներում արդյունաբերական հաճախականության ընտրության վերաբերյալ):
Եկեք քննարկենք AC պարամետրերի օրինակներ: (Սլայդ 8)
Ֆիզիկական մեծություններ | Ամպլիտի մեծությունները | Իրական արժեքներ | Ակնթարթային արժեքներ |
Ընթացիկ ուժը, Ա | Ես - ընթացիկ | Նույնականացում \u003d | i \u003d Ես մեղք եմ (t + 0), i \u003d 5sin (2f t + 0) \u003d 5sin (250t + 0) \u003d 5 մեղք (100 տ + 0, Ա |
Լարման, Վ | Um - լարման | Ud \u003d | U \u003d Umsin (t + 0) \u003d 50t + 0) \u003d 380 (100 t + 0), V |
EMF, Վ | մ - E DS | դ \u003d դ \u003d | \u003d մեղք (t + 0) \u003d 12 սին (250 տ + 0) \u003d 12 (100 տ + 0), Վ |
Ստացող (գեներացնող) փոփոխական հոսանք:
(Սլայդներ 9,10)
Էլեկտրատեխնիկայի մեջ հեղափոխություն կատարած փոփոխիչներ ստեղծելու պատիվը պատկանում է սերբ Ն. Տեսլային և ռուս ինժեներ Մ.Օ.-ին: Դոլիվո-Դոբրովոլսկի:
Այլընտրանքի աշխատանքը հիմնված է էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի (EMI) ֆենոմենի վրա:
Այլընտրանքային սարք: (Սլայդ 11)
- Ստատորի ոլորուն ՝ իր բնիկներում տեղակայված մեծ թվով պտույտներով: EMF- ն առաջացնում է դրան:
- Շրջանակը, որի ներսում գտնվում են ստատորը և ռոտորը:
- Ռոտորը (գեներատորի պտտվող մասը) ստեղծում է մագնիսական դաշտ DC էլեկտրական մեքենայից:
- Ստատորը բաղկացած է առանձին ափսեներից ՝ պտտվող հոսանքի տաքացումը նվազեցնելու համար: Թիթեղները պատրաստված են էլեկտրական պողպատից:
- Տերմինալային սալը շրջանակի վրա ՝ սթրեսը թեթեւացնելու համար:
Ռոտորի միատեսակ պտտմամբ EMF- ն առաջանում է ստատորի ոլորուններում.
e \u003d E sin t \u003d BSN sin 2nt,
որտեղ e \u003d BSN- ը EMF առավելագույն արժեքն է. n վայրկյանում ռոտորի հեղափոխությունների քանակն է; N է ստատորի ոլորուն շրջադարձերի քանակը:
Արդյունաբերական գեներատորներում առաջացած լարումը V է:
Երբ շրջանակը պտտվում է մագնիսական դաշտում, մագնիսական հոսքը փոխվում է: Շրջանակում առաջանում է փոփոխական ինդուկցիայի EMF: Եթե \u200b\u200bշղթան փակ է, ապա առաջանում է ինդուկտիվ հոսանք, որը շարունակաբար փոխվում է բացարձակ արժեքով և 1/2 T– ի ուղղությամբ:
Շղթաներում լարման ազդեցության տակ առաջացած հարկադիր էլեկտրական տատանումներն իրականացվում են սինուսոիդային օրենքի համաձայն u \u003d sint կամ u \u003d արժեք: ...
Այլընտրանք . Ընթացիկ գեներատոր - սարք, որը մեխանիկական էներգիան վերածում է էլեկտրական էներգիայի:Գեներատորի հիմնական մասերը.
- Ինդուկտորը `MP է ստեղծող սարք: Խարիսխը ոլորուն է, որի ընթացքում առաջանում է EMF: Խոզանակներով օղակները սարք են, որոնք հեռացնում են ինդուկցիոն հոսանքը պտտվող մասերից կամ էլեկտրամագնիսով մատակարարում են հոսանքի աղբյուր:
Տրանսֆորմատոր
Տրանսֆորմատորներն առաջին անգամ օգտագործվել են 1878 թվականին ռուս գիտնական Պ.Ն. Յաբլոչկովը ՝ իր կողմից հորինված «» էլեկտրական մոմերը »աշխատեցնելու համար ՝ այդ ժամանակ լույսի նոր աղբյուր: Գաղափարը P.N. Յաբլոչկովան մշակվել է Մոսկվայի համալսարանի աշխատակցուհու I.F. Ուսագինը, որը նախագծեց կատարելագործված տրանսֆորմատոր: (Փլուզվող ունիվերսալ տրանսֆորմատորի ցուցադրում): Փլուզվող ունիվերսալ տրանսֆորմատորի միջոցով մենք համարում ենք տրանսֆորմատորային սարքը:Տրանսֆորմատորը բաղկացած է փակ միջուկից, որի վրա դրվում են մետաղալարով ոլորուն երկու (երբեմն ավելի շատ) կծիկներ: Ոլորներից մեկը, որը կոչվում է առաջնային, միացված է փոփոխական լարման աղբյուրի: Երկրորդ ոլորուն, որին միացված է «բեռը», այսինքն ՝ սարքերն ու սարքերը, որոնք էլեկտրաէներգիա են սպառում, կոչվում է երկրորդական:Նոթատետրում ուրվագծել տրանսֆորմատորային սարքի դիագրամը, դրա խորհրդանիշը (պլանշետ)Տրանսֆորմատորի գործողությունը հիմնված է էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի երեւույթի վրա: Երբ առաջնային ոլորունով անցնում է փոփոխական հոսանք, միջուկում հայտնվում է փոփոխական մագնիսական հոսք, որը գրգռում է յուրաքանչյուր ոլորուն ինդուկցիայի EMF- ն: Տրանսֆորմատորային պողպատե միջուկը կենտրոնացնում է մագնիսական դաշտը այնպես, որ մագնիսական հոսքը գոյություն ունենա միայն միջուկի ներսում և նույնն է իր բոլոր բաժիններում:Առաջնային ոլորունում ունենալովն 1 պտույտ, e 1 ինդուկցիայի ընդհանուր EMF հավասար է n 1 e: Երկրորդական ոլորուն դեպքում ընդհանուր EMF e 2 հավասար էն 2 ե, հետեւաբար Սովորաբար տրանսֆորմատորային ոլորունների ակտիվ դիմադրությունը փոքր է և կարող է անտեսվել: Այս դեպքում կծիկի տերմինալներում լարման մոդուլը մոտավորապես հավասար է ինդուկցիայի EMF- ին, ինչը նշանակում է.,
EMF- ի ակնթարթային արժեքները e 1 և ե 2 փուլի փոփոխություն (միաժամանակ հասնել առավելագույնի և միաժամանակ անցնել զրոյի միջով): Հետևաբար, հարաբերակցությունը կարող է փոխարինվել.
Արժեք կ կոչվում է փոխակերպման հարաբերակցություն. Երբ կ \u003e 1, - տրանսֆորմատոր - իջնում: K- ի համար
Եզրակացություն տրանսֆորմատորի նպատակի վերաբերյալ
- Տրանսֆորմատորի ամենակարևոր կիրառումը էլեկտրական էներգիայի փոխանցումն է երկար հեռավորությունների վրա: Տրանսֆորմատորը մեծ գործնական կիրառություն է գտնում էլեկտրական եռակցման մեջ: Լիովին բեռնված տրանսֆորմատորի միջուկում երկու հակադիր մագնիսական հոսքերի առաջացումը հիմք է ստեղծում ժամանակակից կենցաղային էլեկտրական զանգի համար: Ռադիոտեխնիկայում լարման նվազեցման համար (էլեկտրական տրանսֆորմատորներ):
Հարց:
1. Ի՞նչ էլեկտրական հոսանք է կոչվում փոփոխական:
1) էլեկտրական հոսանք, որը ժամանակի ընթացքում պարբերաբար փոխվում է բացարձակ արժեքով և ուղղությամբ
2) էլեկտրական հոսանք, որը ժամանակի ընթացքում պարբերաբար փոխվում է
3) էլեկտրական հոսանք, որը պարբերաբար տարբերվում է բացարձակ արժեքից
4) էլեկտրական հոսանք, ժամանակի ընթացքում պարբերաբար փոխվում է ուղղությամբ
2. Որտեղ է օգտագործվում փոխարինող էլեկտրական հոսանքը:
1) տներում: 2) բնակարաններ: 3) արտադրության մեջ: 4) մեքենաների վրա:
5) հեծանիվներ.
3. Ինչու են փոխարինիչները կոչվում ինդուկցիա:
1) նրանց գործողությունը հիմնված է էլեկտրական հոսանքի ֆենոմենի վրա
2) դրանց գործողությունը հիմնված է մագնիսական գործողության վրա
3) դրանց գործողությունը հիմնված է էլեկտրամագնիսական ինդուկցիայի երեւույթի վրա
4) դրանց գործողությունը հիմնված է մշտական \u200b\u200bմագնիսի ֆենոմենի վրա.
4. Ի՞նչից է բաղկացած էլեկտրամեխանիկական ինդուկցիայի գեներատորը:
1) գեներատոր: 2) մահճակալ: 3) ստատոր.
4) ռոտոր: 5) կես օղակ: 6) խոզանակներ:
5. Ինդուկցիոն գեներատորի ո՞ր մասն է շարժական:
1) ստատոր. 2) ռոտոր: 3) խոզանակներ: 4) ոլորուն.
6. Ինդուկցիոն գեներատորի ո՞ր մասը շարժական չէ:
1) ոլորուն. 2) ռոտոր: 3) ստատոր.
7. Ինչպե՞ս է գեներատորի ռոտորը ռոտացիայի մեջ դրվում ջերմային էլեկտրակայաններում:
1) ջուր: 2) այրված վառելիքից գոլորշի: 3) բենզին: 4) կերոսին:
8. Ի՞նչն է մղում հիդրոէլեկտրակայանում գեներատորի ռոտորը:
1) լաստանավ. 2) ջուր: 3) կերոսին: 4) մուրճ.
9. Ո՞րն է ստանդարտ AC հաճախականությունը:
1) 65 Հց. 2) 55 Հց. 3) 40 Հց. 4) 50 Հց. 5) 70 Հց.
10. Որո՞նք են տրանսֆորմատորի տարրերը:
1) միջուկ: 2) միջուկ: 3) առաջնային ոլորուն:
4) երկրորդական ոլորուն. 5) մետաղալար ոլորուն.
11. Ինչի՞ համար է տրանսֆորմատորը:
1) Տրանսֆորմատորը նախատեսված է AC լարման և հոսանքի ավելացման կամ նվազեցման համար
2) Տրանսֆորմատորը նախատեսված է AC լարման ավելացման կամ նվազեցման համար
3) Տրանսֆորմատորը նախատեսված է հոսանքը մեծացնելու կամ նվազեցնելու համար
4) Տրանսֆորմատորը նախատեսված է AC լարման և հոսանքի նվազեցման համար
5) Տրանսֆորմատորը նախատեսված է լարման և հոսանքի ավելացման համար
12. Քանի՞ տրանսֆորմատոր կա:
1) 1. 2) 2. 3) 3. 4) 4. 5) 5.
13. Տրանսֆորմատորի ո՞ր ոլորուն է միացված փոփոխական հոսանքը:
1) դեպի առաջնային: 2) երկրորդականին: 3) դեպի առաջնային և երկրորդական:
14. Ի՞նչ ֆիզիկական օրենքով կարելի է որոշել էլեկտրահաղորդման գծերում էլեկտրաէներգիայի կորուստը:
1) ouուլի օրենքը. 2) ouոուլ-Լենցի օրենք: 3) Լենցի օրենքը:
4) Պասկալի օրենքը: 5) Նյուտոնի օրենքը:
15. Ո՞վ է հորինել տրանսֆորմատորը:
1) Լեբեդեւ. 2) Տիմիրյազեւ. 3) խնձորներ: 4) Պասկալ.